12 Ocak 2018 16:46

'OHAL Komisyonu, kararları niye gizliyor?'

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, OHAL Komisyonunun kaç dosya hakkında karar verdiği bilgisini vermediğini söyledi.

Paylaş

OHAL Komisyonuna yaptıkları ziyarette ısrarla sormalarına rağmen kaç dosya hakkında karar verildiğinin belirtilmediğini kaydeden HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor? Amacı ne? Anlam veremedik” dedi. 

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, yaklaşık 1 yıldır talep edilen Olağanüstü Hal (OHAL) İnceleme Komisyonu ziyaretini gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 104 bin 398 başvurunun yapıldığı komisyonda, 80’i raportör olmak üzere toplamda 200 personel çalışma yürütüyor. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonunda yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, iki saat süren görüşme sonrası izlenimlerini aktardı.

‘KOMİSYON KENDİNCE KRİTERLER OLUŞTURMUŞ’

Komisyonun 104 bin 398 başvuruyu 200 personelle iki yıl içerisinde karara bağlayacağı öngörüsünü eleştiren Başaran, görüşmelerde edindiği izlenimler sonucu böyle bir kanıya vardığını söyledi. İki yıl içerisinde bu kadar dosyanın incelenmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Başaran, “Çok fazla dosya var. Tek tek ele alınıp incelenmesi gereken dosyalar bunlar” dedi. Komisyonun izlediği yöntemi de değerlendiren Başaran, komisyonun kararları verirken “kendince” kriterler oluşturduğunu belirterek, şöyle dedi: “Çalışma usulleri hakkında bilgi aldık. 2 yıllık süresi var. Komisyon belli kriterler oluşturmuş ve bu kriterlere göre kararlar veriliyor. Yapılan başvuruları değerlendirirken komisyon, kendine göre araştırma yapıp, kendine göre deliller buluyor ve bir karara bağlıyor. Ve bu çok sağlıklı bir yöntem değil. Kriterlerde çok sıkıntılı ByLock gibi kriterler var. ByLock  20 gün önce tek başına ceza alma sebebiydi ama şu anda değil. Bu tür sıkıntıların olduğu bir süreçte ben OHAL Komisyonunun çok sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum böyle bir kanaate varmadım”

’YARGI MEKANİZMASI GÖREVİ VERİLMİŞ’

Komisyona başvuranların haklarında kesinleşmiş bir yargı kararının olmadığına dikkat çeken Başaran, Komisyonun ayrıca yargı mekanizması görevi de üstlendiğini ifade etti. Sonuçta insanların haklarında verilmiş bir yargı kararı olmadan ihraç edildiklerini ve Komisyonun da bunu değerlendirdiğini kaydeden Başaran, “Normal hukuk devletlerinde tek bir kriterin olması gerekiyor. O da başvuruyu yapan  kişi hakkında bir yargı kararı var mı? Ama Komisyon böyle bir yargı kararının olup olmadığına bakmıyor. Komisyonun görevi, insanları yargılamak değil. Ki böyle bir yargı mekanizması görevi verilmiş olsa bile insanların gidip orada kendilerini savunmaları gerekiyor. Ama Komisyonun böyle bir işlevi de yok” diye konuştu. 

‘KOMİSYONUN AMACINI ANLAYAMADIK’

Görüşmede OHAL Komisyonuna ısrarla bugüne kadar kaç dosya ile ilgili karar verdiklerini sorduklarını ancak üyelerin ısrarla cevap vermediğini dile getiren Başaran, ‘Spekülatif tartışmalara yol açmamak’ gerekçesinin ileri sürüldüğünü söyledi. Başaran, “Hâlâ başvurular var. Nasıl kararlar verdiklerini de bilmiyoruz. Bugüne kadar vermiş oldukları bir kararın örneği yok. Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor, amacı ne anlam veremedik” ifadelerini kullandı. (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgür Özel: Saray ittifakına karşı mücadele boynumuzun borcu

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Remziye Tosun: Tüm haklar tehlike altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa