12 Ocak 2018 15:07

‘Çiftçi, tarımsal desteklerin açıklanmasını bekliyor’

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, desteklerin geç açıklanmasının tarım sektörünü sekteye uğrattığını söyledi.

Paylaş

 

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’de yaptığı konuşmada desteklerin geç açıklanmasının tarım sektörünü sekteye uğrattığını vurguladı. Çiftçinin her yıl beklediği devlet desteklerinin zamanında açıklanmamasının tarımsal ekim çeşidinin belirlenememesi ve yüksek girdi maliyetine karşı önlem alınamamasına neden olduğunu ifade eden Tümer, “Çiftçilerimizi ülkemizin ihtiyacı olan ürünlerin ekimine teşvik etmek için, tarımsal desteklerin en geç ocak ayı içinde açıklanması gerekmektedir” diye konuştu.

GEÇ YAPILAN DESTEKLER FAİZE GİDİYOR

Çiftçinin ne ekeceğine karar verip tohum ve gübresini almadan bu desteklerin açıklanmasının ekim çeşidinin belirlenmesi ve ülke ihtiyacına göre ekim yapılması açısından önem arz ettiğini ifade eden Tümer, “Geçen yılki desteklerin ödemesi de çiftçimizin finansmana en çok ihtiyaç duyduğu yeni ürünü ekim zamanını geçmeden yapılmalıdır” dedi. Geç yapılan destekleme ödemelerinin çiftçiyi alternatif finans kaynaklarına yönelttiğini ifade eden Tümer, böyle olunca tarım sektörüne yapılan desteklerin faize gideceğini ve çiftçiye fayda getirmeyeceğini söyledi. Çiftçilere, artan girdi maliyetleri ve döviz kurlarındaki artış dikkate alınarak, tüm destekleme kalemlerinde en az enflasyon oranında artış yapılmasını isteyen Tümer, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2018 yılına ait tarımsal destekleme kararnamesini bu ay içinde açıklamasını beklemektedir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta pazar günü sokağa çağrı: Devrimimizi kurtaracağız

SONRAKİ HABER

Polisten, ölüm tehdidi alan kadına: Masraflarını karşılamazsan koruma veremeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa