12 Ocak 2018 13:42
Son Güncellenme Tarihi: 12 Ocak 2018 15:10

CHP, 81 ilde 'OHAL'i kaldırın' çağrısı yaptı

CHP, 81 ilde 'OHAL'in kaldırılması' çağrısıyla basın açıklamaları düzenledi.

Paylaş

CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, Türkiye'nin dört bir yanında eylemler ve basın açıklamaları yapıldı.

CHP İstanbul İl Örgütü Şişhane Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında "Olağanüstü hali kaldırmadığınız takdirde siz olağanüstü işlerle ülkeyi yönetmeye kalkarsanız bunun karşılığı olarak milyonlarca insanın sokakta eylem yapacağını, sokakta birlikte mücadele edeceğini bilin" dendi.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın yaptığı basın açıklamasına CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, il yöneticileri, il kadın ve gençlik kolları ile çok sayıda partili katıldı.

20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar toplam bin 194 maddeden oluşan 30  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldığını belirten Canpolat, "Artık TBMM'nin hiçbir fonksiyonunun olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca milletvekili olmanın da hiçbir anlamının kalmadığı da ortaya çıkmıştır. 'Olağanüstü halin uygulanmasından sonra parlamentonun kapısında savcıların beklediği, güçlü parlamenter sistemin askıya alındığı, her gün hangi milletvekilinin tutuklanacağının kararlarının talimatla verildiği bir 'Olağanüstü hal' dönemi yaşıyoruz" dedi.  

'BU, SON BİR UYARIDIR'

Canpolat, "15 Temmuz askeri darbe kalkışmasından sonra 20 Temmuz'da sivil bir darbe ile karşılaşmış durumdayız. Bu sivil darbede AKP iktidarı şimdiye kadar ortaklarıyla birlikte yaptıkları usulsüzlüklere, kanunsuzluklara bu sefer tek başına karar vermiş durumdadır. Yani akşam hangi kanunu çıkaracağına 2 kişi karar veriyor, o gün uygulanıyor. Hukukun olmadığı, gazetecilerin tutuklandığı, sadece muhalif olduğu için yazı yazan gazetecilerin tutuklandığı, binlerce öğretim üyesinin sadece düşüncesinden dolayı görevden çektirildiği, özellikle kendileri gibi düşünmeyen, muhalif düşünen herkesin iş haklarının feshedildiği, öğretim üyelerinin dışlandığı, itildiği ve kısaca Türkiye'de 12 Eylül'ü bile aratan bir faşist diktatörlükle karşı karşıya olduğumuz bir süreç yaşıyoruz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi'nin 81 ilde düzenlediği sadece bir basın toplantısı değildir. Bu son kez bir uyarıdır. Derhal 'Olağanüstü Hal'i kaldırınız. 'Olağanüstü Hal'i kaldırmadığınız taktirde siz olağanüstü işlerle ülkeyi yönetmeye kalkarsanız bunun karşılığı olarak milyonlarca insanın sokakta eylem yapacağımızı; sokakta birlikte mücadele edeceğimizi özellikle belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

'EMEP, ÖDP, DİSK, KESK, HDP, SP İLE TOPLUMSAL MUHALEFET' VURGUSU

Açıklaması sırasında bir kez daha 'Olağanüstü hali derhal kaldırınız' diyen Canpolat konuşmasını şöyle sürdürdü; "Eğer kaldırılmazsa bizim dışımızdaki bütün sol dünya ile EMEP'i ÖDP'si, DİSK'i, KESK'i ve HDP'si de dahil olmak üzere… Saadet Partisi. Toplumsal muhalefetin tamamı ile birlikte, artık OHAL'i olağan hale getirenlere karşı mücadeler başlatacağız. Bunu özellikle bilin. Bunun ilk örneği olarak 15 Ocak 2018'de OHAL forumu düzenliyoruz. Genel Başkanımız da buna katılacak. Türkiye'de bütün yurttaşlarımızı davet ediyoruz. Ankara'da buluşmak üzere." (İstanbul/DHA)


MALATYALILAR 'OHAL KALDIRILSIN' DEDİ

chp malatya

CHP’nin ‘OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi’ çağrısı Malatya’da da yapıldı. 15 Ocak’ta yapılacak ‘OHAL’de Yeter Forumu’nun öncesinde Malatya’da Postane Meydanı’nda açıklama yapıldı. Açıklamaya CHP’lilerin yanı sıra, EMEP yöneticileri ve üyeleri, KESK’e bağlı sendikalar, Eğitim İş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve çok yurttaş katıldı.

Sık sık “Hak, hukuk, adalet”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Ne darbe ne OHAL, Demokrasi derhal” sloganları atıldı. Açıklamayı okuyan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, aylardır süren OHAL ile bir çok antidemokratik uygulamanın yapıldığına dikkat çekti.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ların toplumda muhalif ses çıkaran her kesime bir silah olarak kullanıldığına dikkat çeken Kiraz, “KHK’ler yetki çerçevesini aşmıştır. Demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icaplar olmuştur” dedi. KHK’lerin hukukun katledilmesinin bir yolu olarak kullanıldığına ve hak arama mücadelelerinin önüne de geçtiğini belirten Kiraz, “KHK’ler, haksızlığa uğratılan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının aracı olmuştur” dedi. (Malatya/EVRENSEL)


İZMİR: ARTIK YETER

chp izmir açıklama

CHP, İzmir İl Örgütünün Kemeraltı Çarşısı girişinde düzenlediği 'OHAL'e Hayır' eyleminde ülkenin 18 aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetildiği belirtilerek, toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen OHAL'in bir an önce kaldırılması gerektiği vurgulandı. 

CHP'li Belediye Başkanları, CHP İzmir Milletvekilleri, DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve Şube Başkanları, Emek Partisi İzmir İl ve İlçe Başkanları ile Alevi Kültür Dernekleri ve kitle örgütü temsilcilerinin katılarak destek verdiği açıklamada, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, 81 il için hazırlanan ortak açıklamayı okudu. 

Yücel, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL'in, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini aldığını ifade etti.  

Yücel, "AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir" dedi.

Yücel, "Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sendikalar olarak bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Eylemde, "OHAL'e hayır", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Ne darbe ne OHAL, demokrasi derhal" sloganları atıldı.(İzmir/EVRENSEL)


CHP KOCAELİ: ÜLKEMİZİN DİKTATÖRLÜĞE EVRİLMESİNE SESSİZ KALMAYACAĞIZ

CHP kocaeli

CHP Kocaeli İl Örgütü İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı'nda toplanarak basın açıklaması yaptı. 'OHAL'i, kaldırın' çağrısı yapan Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü, düzenlediği 20 Temmuz 2016 yılından bu yana devam eden OHAL'i protesto etti. CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın okuduğu basın açıklamasında "Ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz" denildi. 

Sarıbay açıklamasında, demokrasiden hızla uzaklaşıldığını belirtti. İktidarın OHAL’den beslendiğini ve bir baskı rejimini KHK’ler eliyle kurduğunu ifade eden Sarıbay, "Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir” dedi.

Açıklamaya CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan da katıldı. Öte yandan açıklamaya DİSK, KESK, EMEP, Kocaeli Demokrasi Girişimi ve Dersimliler Derneği'nin üye ve yöneticileri de destek verdi. (Kocaeli/EVRENSEL)


ADANALILAR: OHAL KANUNSUZLUKLARI ADETA ZOR KULLANILARAK RESMİLEŞTİRİLDİ

Adana CHP açıklama

CHP Adana İl Örgütü, OHAL’in kaldırılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Atatürk Parkı’da gerçekleşen açıklamaya CHP Adana milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, TMMOB İKK, Adana Tabip Odası, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar, Birleşik Kamu İş, Adana Barosu, ADD, ÇYDD ve Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Emek Partisi üyeri katıldı. 

Basın açıklamasını okuyan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, OHAL’in, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini aldığını belirterek “Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir” dedi.

OHAL KHK’lerinin, toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak, seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini aldığını belirten Barut, “15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız” dedi. (Adana/EVRENSEL)


EDİRNELİLER: KHK'LER YETKİ ÇERÇEVESİNİ AŞMIŞTIR

balıkesir CHP

Edirne'de CHP İlçe Başkanlığı, OHAL'ın 6'ncı kez uzatılacağının açıklamasına Saraçlar Caddesi üzerinde tepki gösterdi. Yağmur altında toplanan partililer adına konuşan CHP Merkez İlçe Başkanı Eniz Ün, Türkiye'nin 18 aydır OHAL rejimi ile yönetilmesini yanlış bulduklarını belirterek, "15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır" dedi.

OHAL'in darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayıp gelinen süreçte, iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü söyleyen Ün, şöyle devam etti:

"AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir. İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz." (Edirne/DHA)

 


DİYARBAKIRLILAR: OHAL KHK'LERİ, TOPLUM ÜZERİNDE SALLANAN KILIÇTIR 

CHP diyarbakır açıklama

Diyarbakır’da CHP il binası önünde yapılan açıklamaya KESK, Eğitim Sen, BES, Sur’un Yıkımına Hayır Platformu ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Basın metnini okuyan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, Türkiye’nin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evirildiğini vurgulayarak, tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşma ile diktatörlüğe sessiz kalmayacaklarını göstereceklerini söyledi.

AKP’nin iktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle geldiğini hatırlatan Sayın, bugün gelinen noktada OHAL’den beslenen bir baskı rejimine dönüştüğünü vurguladı. Türkiye’de anayasanın fiilen lağvedildiğinin altını çizen Sayın, “Hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir” ifadelerini kullandı. 

12 Eylül askeri darbesinde bile görülmeyen hukuk dışılıkların Türkiye’nin normali haline geldiğini vurgulayan Sayın, “Yüz binlere ulaşan ihraç ve tutuklamalar dalgası, darbecilerle uzaktan yakından ilgisi olmayan yurttaşları da içine katmış, yargısız infazlarla dikta rejiminin muhalifleri cezalandırma aracı olarak kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. OHAL KHK’leri toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini almıştır. Anayasayı yok sayan bir anlayış ile KHK’ler yasal kapsamından çıkarılmış yetki çerçevesini aşmıştır” diye konuştu. 

Sayın, OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken CHP olarak 15 Ocak’ta Ankara’da OHAL Forumu düzenleyeceklerini hatırlatarak, “Sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, Demokrasi istiyoruz!” diye belirtti.

 

İHSAN ÇARALAN: EN GERİCİ GÜÇLERİN İTTİFAKINA KARŞI HALK GÜÇLERİNİN ORTAK MÜCADELESİ

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alpay ve Altan'ın avukatı Ok: AYM'nin kararı bağlayıcıdır

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa