12 Ocak 2018 11:14

Billie Jean King: Margaret Court Arena’nın adı değişmeli

Tenis efsanesi Billie Jean King, homofobik Margaret Court'un adının Melbourne'deki korttan çıkarılması talebini yineledi.

Paylaş

ABD’li tenis efsanesi Billie Jean King, Avustralya Açık’a da ev sahipliği yapan Margaret Court Arena’nın adının değiştirilmesini istedi.

Avustralya tarihinin en başarılı tenisçisi Margaret Court aynı zamanda homofobikliğiyle tanınıyor. Lezbiyen Billie Jean King, Avustralya Açık’ın başlamasına sayılı günler kala, Court’un bu özelliğini hatırlattı ve Melbourne’deki kortun böylesi bir ismi taşımaması gerektiğini vurguladı. King, aktif bir sporcu olsa, eski arkadaşı Margaret Court’un adını taşıyan korta çıkmayacağını da sözlerine ekledi.

King, Avustralya Açık zaferinin 50. yılını kutlamak için Melbourne’de bulunuyor.

Sezonun ilk grand slam'i Avustralya Açık, 15 Ocak'ta başlayacak.

NAVRATİLOVA’NIN ÇAĞRISI

11’i açık dönemde olmak üzere 24 grand slam şampiyonluğu bulunan Margaret Court, aşırı muhafazakar kimliğiyle ve eşcinsel düşmanlığıyla tanınıyor. Court, Mayıs 2017’de tenis dünyasının “lezbiyenlerle dolu olduğunu” söylemiş ve trans çocuklar için “Şeytanın işi” demişti.  Court’un 1990 yılında lezbiyen kimliğini hedef alarak “Kötü bir rol model” olmakla suçladığı Martina Navratilova bu dönemde yaptığı açıklamada, Melbourne’deki kortun adının değiştirilmesi gerektiğini söylemişti. Navratilova, kortun adının Evonne Goolagong Arena olarak değiştirilmesini talep etmişti. 65 yaşındaki Evonne Goolagong, Aborijin kökenden gelen ve dünya 1 numarası olmuş bir tenisçi. (SPOR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD ve Türkiye'den karşılıklı seyahat uyarıları

SONRAKİ HABER

İmamoğlu İBB bütçesini açıkladı: Borcu azalttık, hizmet yatırımını hızlandırdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa