12 Ocak 2018 10:37

Trump, Birleşik Krallık ziyaretini iptal etti

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Krallık gezisini iptal etti. Trump, kararını Twitter hesabından açıkladı.

Paylaş

 

ABD Başkanı Donald Trump önümüzdeki ay yapılması planlanan Birleşik Krallık gezisini "büyükelçilik açılış töreni" gerekçesiyle iptal etti.

Evening Standard’ın haberine göre Trump, "ülkede hoş karşılanmayacağı ve aleyhinde olası protesto gösterileri düzenleneceği" söylentileri nedeniyle bu fikirden vazgeçti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Londra'da açılacak olan yeni büyükelçiliğin "yerinden ve maliyetinden" yakındı:

OBAMA'YI ELEŞTİRDİ AMA...

"Londra ziyaretimi iptal etmemin nedeni; Londra’nın belki de en iyi semtinde bulunan büyükelçiliğimizi 1.2 milyar dolarlık yeni bir elçilik inşa etmek için, 'hiç' uğruna satan Obama yönetimini sevmememdir; çok kötü bir proje. Benden onun kurdelesini kesmemi istiyorlar ama HAYIR!”

Haberde, "Ancak, Londra’daki ABD Büyükelçiliği’nin Mayfair semtinden Nine Elms bölgesine taşınması planı ilk kez 2008’de, Obama henüz başkan değilken hazınlanmıştı" diye anımsatma yapıldı.

Habere göre, Trump'ın, yeni binanın açılış töreni için Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı göndermesi bekleniyor.

LONDRA'DAN YORUM YOK

Gazetenin ulaştığı Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi ve Elçilik kararla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Haberde "iptal" kararının, geçen hafta Başbakan Theresa May’in Trump’ın “ülkeye geleceğini” söylemesinden sonra gerçekleştiği de anımsatıldı.

May, Trump geçen sene ABD Başkanı seçildikten sonra kendisini Beyaz Saray’da ziyaret eden ilk dünya lideri olarak devlet ziyareti önerisini tartışmalı olarak uzattı.

Fakat o zamandan bu yana Trump'ın, ziyaret teklifini büyük protestolarla karşılaşacağı düşüncesiyle kabul etmek istemediği belirtiliyordu.

Londra’daki yeni elçiliğin 16 Ocak’ta açılması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selahattin Demirtaş: Aday olmama kararını bizzat aldım

SONRAKİ HABER

Habibe Çevik ve Fatma Akta'nın öldürülmesi davasında duruşma ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa