12 Ocak 2018 07:45

Trump: Bok çukuru ülkelerden değil Norveç'ten mülteci alalım

ABD Başkanı Donald Trump, ırkçı çıkışlarına bir yenisini ekledi. Trump, Oval Ofis'teki bir toplantıda bazı ülkeleri 'Bok çukuru' olarak tanımladı.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te milletvekilleriyle mülteciler konulu bir görüşmede “Neden bu bok çukuru ülkelerden insanları kabul ediyoruz?” dediği bildirildi.

Washington Post gazetesinin duyurduğu haberle ilgili Beyaz Saray'dan yalanlama gelmedi. Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah konuya dair açıklamasında “Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır” dedi.

Trump'ın bu cümleyi,  Cumhuriyetçi ve Demokrat partili milletvekilleri ile “Tarafsız bir mülteci anlaşması teklifi” üzerine gerçekleştirilen bir toplantıda sarf ettiği belirtildi. Trump’ın “Bok çukuru” olarak Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi kast ettiği bildirildi.

Trump'ın bu ülkeler yerine Norveç'ten mülteci almak yönünde bir ifade kullandığı da aktarıldı.

Trump'ın birkaç hafta önce de Haitililer için “Hepsi AIDS’li” ifadesini kullandığı bildirilmişti.

 

TRUMP'TAN 'BOK ÇUKURU' SÖZÜNE AÇIKLAMA: KULLANDIĞIM DİL O DEĞİLDİ

ABD Başkanı Donald Trump, bazı Afrika ülkeleri ve Haiti'yi 'bok çukuru' olarak nitelendirdiği ve 'Norveç gibi ülkelerden göçmen alınması gerektiğini' söylediği haberleri üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada "kullandığı dilin bu olmadığını" söyledi.

Trump, Twitter mesajında "Toplantıda kullandığım dil sertti, ama kullandığım dil bu değildi. Asıl gerçekten sert olan yapılan tuhaf teklifti" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Trump'a atfedilen sözleri eleştirmiş "ırkçı" ve "utanç verici" yorumunu yapmıştı.

Rupert Collville İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, "Doğrulanırsa, bunlar ABD Başkanı tarafından yapılan şoke edici ve utanç verici açıklamalar. Üzgünüm, ama burada kullanılacak 'ırkçı'dan başka bir kelime yok" dedi.

Collville, "Ülkeleri, kıtaları tümüyle 'bok çukuru' diye tanımlayıp, kestirip atamaz, bunların beyaz olmayan tüm nüfuslarının bu yüzden hoş karşılanmayacağını söyleyemezsiniz" diye konuştu.

'IRKÇILIK VE YABANCI DÜŞMANLIĞINI TEŞVİK'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville Trump'ın, Afrika ülkeleri ve Haiti yerine nüfusu büyük ölçüde beyaz olan "Norveç gibi ülkelerden göçmen alınması gerektiği sözleri konusunda da "Norveç için yapılan olumlu yorumun altında yatan anlayış çok açık" dedi.

Colville, "Daha önce Meksikalıları ve Müslümanları kötülediği yorumları, ulus ve din temelinde grupların tamamını hedef alan yasa teklifleri ve Charlottesville'de beyazların üstünlüğünü savunanların ırkçı ve Yahudi karşıtı eylemlerini açıkça kınamakta isteksiz davranması, tüm bunlar İkinci Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı'ndan sonra dünyanın yerleştirmek için çok çalıştığı tüm değerlere aykırı " ifadelerini kullandı.

"Meselenin sadece kaba bir dil kullanılması olmadığını" belirten BM yetkilisi, bunun aynı zamanda insanlığın en kötü yanına kapı açılması ve potansiyel olarak çok sayıda insanın hayatını mahvedebilecek ırkçılık ve yabancı düşmanlığını teşvik etmek olduğunu vurguladı.

Colville ayrıca "Bu belki de, önemli bir siyasi ismin sarf ettiği bu tür sözlerin en büyük zararı verecek tehlikeli bir sonucu" diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ

BBC’nin haberine göre Trump'ın küfürlü çıkışı sonrası milletvekilleri tepki mesajları paylaştı.

Maryland vekili Elijah Cummings açıklamaların affedilmez olduğunuı söylerken, Kongre'deki tek Haiti kökenli ABD vatandaşı olan Cumhuriyetçi partili Mia Love, Trump'ın “Nezaketsiz, bölücü ve seçkinci” açıklaması için özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Donald Trump bu hafta içinde ABD'de yaşama ve çalışma izni olan yaklaşık 200 bin El Salvadorlunun oturum izinlerini iptal etme kararı almıştı.
El Salvadorlulara, 2001'de ülkede büyük yıkım yaratan deprem felaketinin ardından Geçici Koruma Statüsü altında oturum izni verilmişti.
Trump yönetimi dört ay önce de selefi Barack Obama döneminde, Latin Amerikalı göçmenlerin sınır dışı edilmesini önlemek için başlatılan programa son vereceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sözcü'de yazmak isteyen Gökçek'e yanıt: Söz konusu olamaz

SONRAKİ HABER

Malatya’da köylerin birçoğuna yardım ulaşmamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...