12 Ocak 2018 04:50

Belirsizlikler, taşeron işçileri rahatsız ediyor

Denizli'de taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini içeren 696 sayılı KHK’den sonra başvurularını yapan işçiler endişeli bekleyişlerini sürdürüyor.

Paylaş

Hilmi MIYNAT
Denizli

Taşeron işçilerin KHK’yle kadroya geçme ihtimali olan taşeron işçiler için başvurular 2 Ocak tarihinde başladı. Hükümet OHAL ile alakası olmayan taşeron sorununu bir KHK ile geçiştirmek isterken, söz konusu KHK taşeronu kaldırmadığı gibi tüm taşeron işçilere de koşulsuz şartsız kadro sağlamıyor. Denizli’de görüştüğümüz taşeron işçilerinin ise çoğunluğu tedirgin bir bekleyiş içinde. Düzenleme hakkındaki belirsizlik işçileri rahatsız etse de başvuran işçiler belirsiz durumdan dolayı görüş belirtmekte çekingen davranarak sonuçların açıklanacağı 2 Nisan tarihini bekliyor.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde görüş almaya çalıştığımız birçok işçi görüş bildirmeyi reddederken bir kısmı da “Biz de ne olacağını bilmiyoruz, başvuruları yaptık 2 Nisan’ı bekliyoruz” demekle yetiniyor. Görüş vermeyi kabul eden Hak-İş’e bağı bir sendikanın üyesi bir işçi, “Sendikadan, ‘Taşeronla ilgili bilgi almak isterseniz sendikamızı arayabilirsiniz’ şeklinde bir mesaj geldi. Başka da bilgilendirme, yönlendirme olmadı. Ortalıkta sadece maaşların eşitleneceği şeklinde dedikodular dolaşıyor fakat bir başkası da o dedikoduyu yalanlayan başka bir söylenti yayıyor. Yemekhanemiz 3 ay önce taşeron şirkete devredildi. Yemekhanede 2-3 senedir çalışan işçilerin bugün kadro başvuru hakları yok. Onlara büyük haksızlık oldu” dedi. “Sakın isim yazmayın, bu işten de olursak çoluk çocuk sokakta kalırız” uyarısını sık sık tekrarlayan taşeron işçi, “Başvuruları yaptık. Form doldurduk ama başvuru sırasında boş bir dilekçe imzalattılar onun üstünü nasıl dolduracaklar bilmiyoruz. Form falan değil bomboş bir sayfanın altına ad, soy adı, T.C. ve imza istediler. Benim tanıdığım her işçiye imzalattılar ama ne olacak hiç bilmiyoruz” diye konuştu.

Pamukkale Üniversitesinden bir özel güvenlik görevlisi de, “Hepimiz kadro başvurularını bu hafta içinde tamamlayıp sonucu bekleyeceğiz. Biz de çok bir şey bilmiyoruz, başvuru yaptık bekliyoruz” dedi.

Ulaşım AŞ çalışanı belediye otobüsü şoförleri ise ekonomik ve sosyal haklarının yetersiz olmasından şikayetçi. BİT çalışanı şoförler, şunları söyledi: “Bizi zaten sözde kadrolu sayıyorlar. Bu düzenlemeden kadro hakkı kazanacak işçiler bizden daha fazla hakka sahip olacak. Biz yıllardır çalışıyoruz bize yeterli ücret, sendikal özgürlük sağlanmıyor. Daha önce ücret ve çalışma şartları için eylem yapılmıştı ama aradan 4 yıl geçti unutuldu gitti. Bugün sözde taşerona müjde haberleri dolaşırken biz de gündeme gelmek çalışma şartları ve ücretlerde iyileştirmeler almak istiyoruz.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahalle baskısı ve hayatın yükü arasına sıkışan kadınlar

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa