Çukurova'da gençler macera, bilim kurgu ve polisiyeye ilgili

11. Çukurova Kitap Fuarı'nda gençlerin en çok ilgi gösterdiği türler arasında macera, bilim kurgu ve polisiye kitapları yer alıyor.

12 Ocak 2018 04:20
Paylaş

Volkan PEKAL
Hüseyin Gazi TOSUN
Adana 

11. Çukurova Kitap Fuarı okurların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Adana ve çevre illerden fuara gelen okurların çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Gençlerin en çok ilgi gösterdiği türler arasında ise macera, bilim kurgu ve polisiye yer alıyor. Yayınevlerinin açtığı stantlarda yazarlarla buluşma imkanı bulan okurlar, diğer yandan söyleşi, panel ve şiir dinletilerine katılıyor. Altıncı gününü geride bırakan kitap fuarında genç okurlarla sohbet ettik. 

Genç okurlardan Baran Yavuz daha çok tarih ve polisiye türündeki kitaplara ilgi gösteriyor.  Bilgi edinme amaçlı kitap okuduğunu söyleyen Yavuz, kitap fuarının yılda birkaç kez düzenlenmesini istiyor. 

Kitap fiyatlarının uygun olduğunu söyleyen Oktay Sezgin ise kitap okuyan insanlardan etkilenerek kitap okuma alışkanlığı kazandığını aktarıyor. Kitap okumanın insanlara bakış açısını değiştirdiğini ifade eden Sezgin, okumaya başlayınca insanlara karşı ön yargılı davranmayı bıraktığını, insanlara daha fala güvenmeye başladığını dile getiriyor.

KİTAP OKUMAK OLMAZSA OLMAZ

Kitap fuarına sadece okurlar gelmiyor. Yeni yazar adayları da kitap fuarındaki havayı teneffüs etme imkanı buluyor. Okumanın kendisine çok şey kattığını anlatan Üniversite Öğrencisi Tuğba Aras, şunları dile getiriyor: “Bilgi amaçlı kitaplar okuyorum. Eğitimle ilgili kitaplar okuyorum. Söyleşi tarzı yazılar yazıyorum. Sınavı kazanmama en çok yardımcı olan şeylerden biri. Benim için kitap yol gösterici bir araç oldu. Kitap okumak bana huzur veriyor.” 

Hemen hemen herkes kitabın alıcısı olsun olmasın stantlardaki kitapları inceliyor. Arkasındaki kısa özetlere göz atıyor. İlgilendiği ve merak ettiği konuya dahil bir kitapsa alıyor. Fuarda gençlerin ilgilendiği kitap türlerinden biri de politika. Kitaplara bakarken konuştuğumuz Erdoğan Gökçü kitabın toplumun hayatında olmazsa olmaz bir yeri olduğunu söylüyor.  

MİZAHÇILAR DA GELSİN

Diğer kitap fuarlarına mizahçılar da katılıyor. Son iki yıldır ise Çukurova Kitap Fuarına mizahçılar katılmıyor. Mizahın insanları hayata bağlayan önemli bir dal olduğunu söyleyen Serkan Yalçın ise mizahçıların 2 yıldır gelmemelerinden şikayet ediyor.  

ÖNCEKİ HABER

Daha: Gaza’nın Ahadlaşma öyküsü

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa