11 Ocak 2018 19:38

‘Erdoğan’ın sansür talebi’ haberine de sansür

Erdoğan’ın şikayeti üzerine, yine Erdoğan’ın, çizer Latuff’un karikatürlerini sansürletmek istediğine yönelik haberlere erişim engeli getirildi.

Paylaş

 

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şikayeti üzerine, yine Erdoğan’ın, çizer Latuff’un karikatürlerini sansürletmek istediğine yönelik haberlere erişim engeli getirdi.

Bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında bianet’in de olduğu, 15 ayrı URL adresinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter’dan Brezilyalı Karikatürist Carlos Latuff’un çizimlerini engellenmesine ilişkin haberlerin erişime engellenmesine karar verdi. Hakim İsmail Taş, Erdoğan’ın başvurusunu 27 Aralık 2017’de karara bağlayarak haberlerde “Kişilik haklarının ihlal edildiğine” hükmetti.

Hakimlik kararında “… Yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve bu suretle denetlemek durumunda olan basının sahip olduğu hakkı hukuka uygun bir biçimde kullandığının kabulü için açıklama, eleştiri ve değer yargısı biçimindeki bilginin gerçek ve güncel olması, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararının bulunması, açıklanış şekli ile konusu arasında düşünsel bağ bulunması, açıklamada küçültücü sözlerin kullanılmaması gerekmektedir. Ancak, basın özgürlüğünün bir dereceye kadar abartma hatta kışkırtmaya başvurma hakkını da içerdiği unutulmamalıdır” dendi. (HABER MERKEZİ)


 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan Zeynep’in katilini arıyor

SONRAKİ HABER

Avukat Alataş: Yargı Ankara JİTEM’i aklamak için çalıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa