11 Ocak 2018 17:04

'Sinop nükleerinde ÇED aldatmacasına son verin'

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop nükleer santraliyle ilgili servis edilen haberlerin aldatmaca olduğunu ifade ederek tepki gösterdi.

Paylaş

Sinop İnceburun Yarımadası’nda yapılması planlanan nükleer santral için, “ÇED proje tanıtım dosyası Çevre Şehircilik Bakanlığına sunuldu” şeklindeki haberler üzerine basın açıklaması yapan Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri bu haberlerle algı operasyonu yaratıldığını ve Sinop halkının yanlış bilgilendirildiğini kaydetti.

Platform üyeleri, “Nükleer endüstri sektöründe uygunsuzluk haberleriyle başta kendi ülkesinde olmak üzere bir süredir skandallara imza atan Fransız Areva şirketi ATMEA-1 tipi reaktör kurulum hizmetler alanını Areva grubundaki Electricité de France’e (EDF) devrediyor. Böylece Mitsubishi ile Areva’nın ortak üretim yapacağı ATMEA-1 projesinin de yeni ortağı EDF oluyor. ‘Yeni ortaklar Mitsubishi ve EDF oluyorlar’ demek daha doğru olacaktır..!” ifadeleri kullanıldı.

İnceburun Yarımadası’nın eski doğal halini göstererek ‘Dev proje bu alana yapılacak’ şeklinde yapılan haberlere de tepki gösterilen açıklamada, “Kesilerek katledilen ağaçları göstermeyen bir kısım medyayı da yapılması gereken aşamaları görmezden gelip sonuç kısmına varılmış gibi yayın yapmalarını da eleştiriyoruz. Halen sahada jeolojik çalışmalar sürdüren firmalar ne yaptıklarını bilmezken, henüz yer lisansı, saha lisansı ve inşaat lisansı ortada yokken, ÇED süreci başlamamış, işletmesi konuşulmaktadır” denildi.

Türkiye’nin güzelliklerini kirleteceğine, enerji çöplüğüne dönüşeceğine vurgu yapan platform, “1/100.000 ve 1/25.000 lik ÇDP (çevre düzeni planı) haritalarında henüz santral yeri bile belli değil, bir sır gibi kamuoyundan saklanıyor. Ama tüm bunlara rağmen Sinop NGS'nin yapılmak istendiği kamuoyunda paylaşılıyor. Bu ülkeler enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek çözmeye çalışırken bizim ülkemizdeki bu rant sevdası neden dinmiyor?” ifadeleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Altan ve Alpay’ın tutukluluğunun devamına karar verildi

SONRAKİ HABER

Metal işçileri: Bize sorulmadan sözleşme imzalanmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa