‘Kapsam dışı kalan taşeron işçiler için düzenleme yapılsın’

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Numune Hastanesinde çalışan taşeron işçiler kapsam dışı bırakılmalarını protesto ederek yeni düzenleme istedi.

11 Ocak 2018 16:02
Paylaş

 

 

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Numune Hastanesinde çalışan taşeron işçiler KHK'deki kadro düzenlemesinde kapsam dışı bırakılmalarına karşı eylem yaptı. Taşeron işçiler arasında ayrım yapılmamasını isteyen işçiler, kapsam dışı bırakılanlarla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bir araya gelen taşeron işçiler, yemekhane, kan alma, sterilizasyon, tomografi, bilgi işlem gibi bölümlerde çalıştıklarını ve KHK ile kadro düzenlemesinde kapsam dışı bakıldıklarını söyledi. İşçiler “15 Temmuz’da biz senin yanınızdaydık, sen bizi niye yalnız bıraktın”, “Tüm kamuda çalışan yemek personeline kadro” dövizleriyle kadro düzenlemesinde taşeron işçiler arasında ayrım yapılmasına tepkilerini ortaya koydu. Kapsam dışı kalan işçiler adına açıklamayı yapan Yunus Bulut, yaklaşık 2 ile 15 yıl arasında tam zamanlı olarak hastanelerde hizmet verdiklerini söyledi. 

‘ŞEHİR HASTANELERİ TAMAMLANDIĞINDA İŞSİZ KALACAĞIZ’

En son yayınlanan KHK ile kapsam dışı kaldıklarını belirten Bulut, şehir hastanelerinin yapımı tamamlandığında da işsiz kalacaklarına dikkat çekti. Bulut şunları söyledi: “Planlanan şehir hastaneleri projesi hayata geçtiğinde bizler direk işsiz kalıyoruz. Biz ve bizim gibi Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde devletine ve milletine hizmet eden, asıl işli yapan biz taşeron işçilerin sesinin duyulacağına ve bizimle ilgili bir çalışma yapılacağına inanıyoruz”. Numune Hastanesi’nde de kapsam dışı bırakılan işçiler hastane içerisinde eylem yaparak, kamu hastanelerinde çalışan bütün taşeron işçiler için kadro talep etti. 

‘SAĞLIKTA TAŞERON OLMAZ’

Numune Hastanesi

Numune Hastanesi’nde ise DİSK’e bağlı Dev Turizm İş’in çağrısıyla taşeron işçiler hastane bahçesinde bir araya geldi. Açıklamayı yapan yemekhane işçisi Nusret Aldan, hükümete seslenerek, 696 sayılı KHK ile gerçekleşen kadro düzenlemesinin taşeron işçilerin sorununu çözmediğini söyledi. Düzenlemenin yeni sorunlar ve eşitsizlikler yaratacak nitelikte olduğunu kaydeden Aldan, “Son çıkartılan KHK ile düzenlemesi yapılan taşeron yasasının kapsamının yeniden gözden geçirilmesini ve kapsamının genişletilerek taşeronda çalışan bütün işçileri kapsamasını istiyoruz” dedi. 

Farklı hastanelerde aynı işi yapan taşeron işçilerin ihale şartnamelerine bağlı olarak bir kısmının kadroya geçtiğini bir kısmının ise kadrodan faydalanamadığını belirten Aldan, bunun anayasaya ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi. İnsan sağlığını ilgilendiren işler yaptıklarını kaydeden Aldan, sağlıkta taşeronun olmaması gerektiğini vurguladı. 

Aldan, taşeron düzenlemesinden faydalanacak bütün taşeron işçilerin kamuda çalışan işçiler ile aynı haklara ve aynı ücretlere sahip olmasını istediklerini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

KTÜ yerleşkesinde köpeklerin kaybolmasına tepki

SONRAKİ HABER

CHP ve HDP'li kadın milletvekillerinden Mecliste "Las Tesis" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa