11 Ocak 2018 15:29

14 Fransız gazeteci, 14 Türkiyeli gazeteciyi 'evlat edindi'

14 Fransız gazeteci, Türkiye’den kimileri halen tutuklu, kimileri tutuksuz yargılanan 14 gazeteciyi dayanışma amacıyla 'evlat edindi'.

Paylaş

Fransa'nın ünlü gazetecileri, farklı bir dayanışma eylemi başlattı. 14 Fransız gazeteci, haklarında dava açılan 14 Türkiyeli gazeteciyi "evlat edindi".

Cumhuriyet’in haberine göre, 14 Fransız gazeteci ve evlat edindikleri Türkiyeli gazetecilerin listesi şöyle:

Sorj Chalandon (Ahmet Şık), Catherine Clément (Çağdaş Erdoğan), Florence Aubenas (Cihan Acar), Fabienne Sintes (Zehra Doğan), Elise Luce (Aysenur Parıldak), Edwy Plenel (Tunca Ögreten), Bernard Pivot (Turhan Günay), Annick Cojean (Kadri Gürsel), Marie-Monique Robin (Meltem Oktay), Patrick de Saint-Exupery (İnan Kızılkaya), Pierre Haski (Ahmet Altan), Jean-Xavier de Lestrade (Kazım Kızıl), Jean-Claude Guillebaud (Mehmet Altan), Plantu (Musa Kart).

‘REHİN ALINAN ÖZGÜRLÜĞÜN BEKÇİLERİYİZ’

Fransız gazeteciler ayrıca Türkiyeli meslektaşlarına birer mektup yolladı. 

Gazeteci ve Yazar Sorj Chalandon, Ahmet Şık’a gönderdiği mektubunda, “Yalnız değilsin Ahmet. Ailen, yakınların, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yerindeki arkadaşların, biz hepimiz senin rehin alınan özgürlüğünün bekçileriyiz, tepende uçan kuşlarız, esen rüzgarız. Çocuklarınızın atacağı kahkahalar, bu adaletsizliğin acısını çıkaracaktır” diye yazdı. 

Gazeteci ve TV kanalı France Inte’de Programcı Fabienne Sintes ise Zehra Doğan’a mektup yazdı. Sintes, “Ülkeni ve onun karmaşasını çiziyorsun ve kaleme alıyorsun. Ve işte tam da bu özgür ruhunu hapsetmek istiyorlar. Seni sessizliğe gömebilmek için çok daha fazlasını yapmaları gerekiyor” diye yazdı. 

‘SİZİN İÇİN ADALET DİLİYORUM’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünden (RSF) Gazeteci Pierre Haski, Ahmet Altan’a yazdığı mektubunda şunlara yer verdi: “Bir cumhuriyet savcısı tarafından hayat boyu hapis istemi ile üç ayrı davadan yargılanan ve davasının sonucunu bekleyen birisinden ne dilenir? Özgürlüğünüzü dileyemem çünkü sizin de çok güzel yazdığınız gibi... Öyleyse en azından adalet dileyelim, bugünkü Türkiye’de inkar edilen adalet.”

Gazeteci, Yazar ve Denemeci Jean-Claude Guillebaud ise Mehmet Altan’a mektup gönderdi.  Guillebaud, “Savaşçı bir ruha sahip olduğunuzu ve moralinizin yüksek olduğunu duydum. Öyle kalmasını diliyorum. Son olarak, her ne kadar haksız yere özgürlüğünden yoksun bırakılmışken bu zor olsa da sana harika bir doğum günü diliyorum. Fransa’daki dostlarının kalbi seninle...” diye yazdı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD: OHAL'de iş cinayetleri yüzde 10 arttı

SONRAKİ HABER

Denizli'de karayollarında çalışan taşeron işçiler ücretlerini aldı 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa