11 Ocak 2018 13:14

Taş ocağı istemeyen Kömürköylüler, toplantıya izin vermedi

Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Kömürköy'de taş ocağına karşı çıkan köylüler, bilgilendirme toplantısı için gelen görevlileri protesto etti.

Paylaş

Engin ÖZMEN
Ali Can ZERAY

Kırklareli'nin Yıldız Dağları eteklerindeki Vize ilçesine bağlı Kömürköy'deki ormanlık alanda taş ocağı kurulması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin alan şirket, bilgilendirme toplantısı için köye geldi. Köylerine taş ocağı kurulmasına karşı çıkan yurttaşlar, protesto eylemi düzenledi. Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve şirket temsilcilerinin yer aldığı heyet, köy kahvesinde sunum yapmak istedi ancak köylüler bilgilendirme toplantısına karşı çıktı. "Köyümüze taş ocağı istemiyoruz" sloganları atan köylülerin tepkisi üzerine 'Tepkiler nedeniyle toplantının yapılamadığı' tutanağı tutuldu.

tutanak
Görevliler, toplantının yapılamadığına ilişkin tutanak tuttuuldu

'HAYVANCILIK VE ARICILIK BİTER'

Vize Ziraat Odası Başkanı ve Vize İnsan Dağ Yaşam Derneği Başkanı Demir Aypar Eker, taş ocağı yapılmak istenen bölgenin kültürel ve tarihsel olarak zengin bir yerleşim olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bölgemiz doğal ve kültürel olarak zengin bir yer. Tarımsal ve orman alanları olarak zengin bölge, kıyı şeridinde turizm yapılıyor. Taş ocağı açılması planlanan yerden bir tek geçen karayolu var, oradan da Kıyıköy'e gidiliyor. Orman İşletmesi, 1000 dekarlık ruhsat alanı yanında bal ormanı ağaçlandırma sahası yaptı. 14 bin adet kızılcık dikti, daha sonra ıhlamur ağaçları dikilecek. Bölge bakanlık tarafından koruma altındaki Trakya arısı için ari bölge. Burada ari arıcılık yapılıyor. Normalde bu bölgede kuyu bile açılmaması gerekiyor. Arıların o toz içerisinde polen toplaması imkansız. Hayvancılık ve arıcılık burada biter."

'BİRİNCİ DERECE SİT ALANI'

Taş ocağı yapılması planlanan ormanlık alanın 1'inci derecede sit alanı olduğunu belirten Eker, "Bunu Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu resmi yazısıyla ifade ediyor. Biz 2 sene önce de açılmak istenen taş ocağı için dava açtık. Edirne Bölge İdare Mahkemesi durdurdu. Yeniden karşımıza geldi. Şirketlere sormak istiyorum; bizim onların yaşam alanlarında bırakın taş ocağını, kuyu açmamıza izin verirler mi? Bizim burası yaşam alanımız ve taş ocağı istemiyoruz. Bunun için hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

'BÖLGEDE İZOLE ARICILIK YAPILIYOR'

Taş ocağından etkilenecek köyler arasında yer alan Kömürköy'ün Dernek Başkanı Seyfi Özgerçek ise taş ocağının kurulmak istendiği alanlarda izole edilmiş arıcılık faaliyetinin yürütüldüğünü söyledi. Türkiye'nin en iyi ikinci balı olan püren balının bu ormanlarda üretildiğini ifade eden Özgerçek, "Kömürköylüler olarak bölgemize taş ocağı kurulmasını istemiyoruz. Köyümüz doğalın, yeşilin içerisinde yaşıyor. Bizim köylümüzün yaşam tarzı hayvancılık ve tarım üzerine. Arıcılık üzerine izole edilmiş bölgedeyiz. Türkiye'deki 2 bölgeden biri longoz ormanlarının devamı olan köyümüz, izole edilmiş arıcılık yapıyor. Türkiye'de anzer balından sonra besin değer en yüksek bal üretiliyor. Burada devletimiz arıcılığı geliştirmek için taş ocağı açılması planlanan yere yakın bölgede bal ormanı inşa edildi. 10 bin ağaç dikildi. Köyün geçim kaynağı haline geldi. Bu gibi özellikleri olan köye taş ocağı kurmak arıcılığı bitirmek anlamına geliyor" dedi.

Kömürköy Muhtarı Yücel Güt de köye taş ocağı yapılmasını istemediklerini ve hukuki mücadelelerinin süreceğini belirterek, "Anlamadığımız kısım; devlet arıcılığı destekliyor ama ortasına da taş ocağı kurmak istiyor" dedi.

'TARİHİ KALINTILAR VAR'

vize tarihi kalıntılar

Kömürköy ve Akpınar köyünde yaklaşık bin kişilik nüfus olduğunu belirten Akpınar Köyü Muhtarı Behzat Kömürcü de taş ocağına karşı olduklarını söyledi. Bölgenin her anlamda zengin olduğunu anlatan Kömürcü, "Biz taş ocağı olaylarından bıktık. İki köyümüzü de etkiliyor. Ayrıca birinci derecede sit alanı, çevresi orman. Mantık olarak devlet büyüklerimiz gelip yeri görseler 'durun bakalım' diyeceklerdir. Yıldız Dağları'nın uzantısında doğası, yeşili ve arıcılığı ile bilinen iki köye zarar verecek. Yaşadığımız alanları korumaya çalışıyoruz. Taş ocağı yapılmak istenen bölgede tarihi kalıntıları bulunan bir kule de hâlâ mevcut" diye konuştu.

'ÇEVREYİ HOR GÖREN GELECEĞİ ZOR GÖRÜR'

Köylüler protesto eylemi sırasında "Köyümüze taş ocağı istemiyoruz" sloganları atarken, ellerinde, 'Çevreyi hor gören, geleceği zor görür', 'Ormanıma, suyuma, havama dokunma', 'Köyüme dokunma', 'Taş ocağı deyip geçme o zehirdir', 'Kanser fabrikası istemiyoruz' yazılı pankartlar taşıdı. (Kırklareli/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Altan'a, cumhurbaşkanına hakaretten 7 bin lira ceza

SONRAKİ HABER

MMK Metalurji işçileri: Düşük zamma imza atmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...