11 Ocak 2018 11:59

Safiport Derince Limanı'nda taşeron işçi hayatını kaybetti

Safiport Derince Limanı'nda profil demirlerin altında kalarak ağır yaralanan taşeron işçi Sabri Aygan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Paylaş

Liman-İş Sendikası ve bölge halkının mücadelesine rağmen özelleştirilen Derince Limanı’nda yaşanan iş cinayetinde 47 yaşındaki taşeron işçi Sabri Aygan hayatını kaybetti.

Astakos Haber'den Ergün Demir'in haberine göre iş cinayeti, özelleştirildikten sonra ismi Safiport Derince Limanı olarak değişen limanda dün saat 15.00 sularında yaşandı. Aygan’ın Safiport Derince Limanı’nda taşeron olarak çalışan Pusula firmasının işçisi olduğu, gemide lashing (sabitleme) çalışması yapıldığı sırada bağların kopması sonucu profil demir boruların altında kaldığı aktarıldı. Gemideki lashing çalışmasının ayrı bir taşeron firma tarafından yapıldığı iddia edildi.

Sağlık ekiplerince Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Aygan hayatını kaybetti.

'TAŞERON UCUZ DİYE...'

Sabri Aygan'ın çalışma arkadaşları, taşeron firmaların limanın genel müdürü Şeyda Güre tarafından getirildiğini söyleyerek, “Artık sendika da olmadığı için iş güvenliği sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Bir arkadaşımızı daha kaybettik. İşveren, taşeron ucuz diye taşeron çalıştırmayı tercih ediyor. Bu liman devletteyken hem sendika vardı hem de ciddi iş güvenliği önlemleri vardı’’ diye konuştu.

Öte yandan, Safiport Derince Limanı'nın internet sitesinde "Safiport Derince, Türkiye'nin en büyük uluslararası limanı olmaya hazırlanıyor" notu yer alıyor. (Kocaeli/EVRENSEL)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD'den Garzan Mezarlığı raporu: Mezarların içi boş

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa