11 Ocak 2018 10:27

Barış bildirisinin ikinci yıl dönümü: Sözümüzün arkasındayız

Barış akademisyenleri, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisini kamuoyuna sunmalarının ikinci yıl dönümünde açıklama yaptı: Barış istemek suç değildir.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı imza metninin kamuoyuna sunulmasının ikinci yıl dönümünde adliye önünde açıklama yapan Barış Akademisyenleri, bilim insanlarının hakikati dile getirmek zorunda olduklarını hatırlatarak sözlerinin arkasında olduklarını belirtti. Akademisyenler, “Barış istemek suç değildir. Barış talebi yargılanamaz” dedi. 

Bundan tam iki yıl önce bölgedeki sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan hak ihlallerinin ve çatışmalı sürecin sona ermesi için 1123 akademisyen “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzalayarak kamuoyuyla paylaşmıştı. Barış bildirisinin imzalanmasının ikinci yıl dönümünde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Barış Akademisyenleri, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, imzalanan barış metni ve “Talebimizde ısrarcıyız! Bu suça ortak olmayacağız” pankartları açıldı. 

‘AKADEMİ YARGILANIYOR’

KHK ile ihraç edilen akademisyen Özgür Müftüoğlu, bildirinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından tehdit edildiklerini, birçok akademisyenin gözaltına alındığını, bir kısmının tutuklandığını ve büyük çoğunluğunun ihraç edildiğini hatırlattı. En son olarak “Örgüt propagandası” suçlamasıyla ağır ceza mahkemelerinde yargılandıklarını anımsatan Müftüoğlu, “Bildiriyi imzalamamızdaki temel amaç, barışı istemek, çocuklar ölmesin demekti. Akademisyen ve yurttaş olarak barış hakkını savunmanın görevimiz olduğunu söylemiştik. Metnin sonuna kadar arkadındayız, suç işlemedik, sadece barışı talep ettik. Biz yargılanmıyoruz, akademi yargılanıyor. Akademiden uzaklaştırılan akademisyenler olarak duruşma salonlarını kürsü haline getirip buralarda da sözümüzü söylemeye devam edec

 

 

 

 

‘BARIŞ İSTEMEK SUÇ DEĞİLDİR’

Müftüoğlu’nun konuşmasının ardından akademisyenler Ayşe Erzan, Fadime Gök ve Zelal Ekinci basın açıklamasını okudu. İmza metninin ikinci yıl dönümünde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki akademisyenin hakim karşısına çıkacağının belirtildiği açıklamada, 2 yıllık süreçte 500’e yakın imzacı akademisyenin ihraç edildiği, 15 Mart 2016’da tutuklanan 4 akademisyenin 22 Nisan’a kadar tutuklu kaldıkları, 25 Şubat 2017’de Çukurova Üniversitesi’ndeki görevi sonlandırılan Akademisyen Mehmet Fatih Tıraş’ın intihar ettiği hatırlatıldı. Akademisyenler, maruz bırakıldıkları hukuksuzluklara 5 Aralık’tan beri “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmalarının da eklendiğini belirterek “Baskıya, zulme ve adaletsizliğe karşı barış sözümüzde ısrarcı olduk. Bugün tam iki yıl sonra sözümüzün arkasındayız diyoruz. Bir kez daha bilim insanları hakikati dile getirmek zorundadır diyoruz. Barış istemek suç değildir. Barış talebi yargılanamaz diyoruz” açıklamalarında bulundular

Akademisyenler, yapılan açıklamanın ardından duruşmaları izlemek için adliyeye girdi.

İKİ AKADEMİSYENİN DAVASI 26 HAZİRAN’DA DEVAM EDECEK

35. ACM’de Kadir Has Üniversitesinden baış imzacısı akademisyenlerin davalarının ilk duruşmaları görüldü. 35. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşma 11.30’da başladı. Akamisyenlerden biri yurt dışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Avukatı Emine Durmuş esasa ilişkin derhal beraat talebini sunarak “Müvekkilime isnat edilen suçlar oluşmamıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan müvekkilimin derhal beraatini talep ediyorum” dedi. Esasa ilişkin itirazı ciddiye alınmadığı takdirde usule ilişkin yargılamanın TCK madde 301’den devam etmesini istedi. Mahkeme heyeti, akademisyenin savunmasının alınması için avukatının belirttiği yurt dışı adresine Adalet Bakanlığı aracılığıyla talimat yazılmasına, 301’den yargılama yapılması ve derhal beraate yargılamanın şu aşamasında yer olmadığına karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Haziran 09.30’da görülecek.

İkinci duruşmada yargılanan akademisyenin avukatı Melike Polat ise müvekkili için derhal beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti talepleri reddetti, savunma için ek süre talebini kabul ederek duruşmayı 26 Haziran’a erteledi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Faruk Balıkçı: Karanlığa karşı kibrit yakmalıyız

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa