11 Ocak 2018 05:07

Vergi dairesinde geçim derdi tartışmaları

Van Vergi Dairesinde işlem sırasında çalışanlar ve vatandaşlar arasındaki konuşmalar, ülkedeki yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çeker nitelikte.

Paylaş

Beyar ÖZALP
Van

Asgari ücretli çalışanlara, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan düşük zam tartışmaları devam ediyor. Van Vergi Dairesinde işlem sırasında çalışanlar ile vatandaşlar arasında yapılan konuşmalarda pahalılaşan yaşam koşullarına karşın yapılan zammın yetersiz olduğu dile getiriliyor. 
Hükümet sendikaların ve emekçilerin yaşanabilir bir maaş talebini bu yıl da görmezden gelerek maaşlara düşük oranda bir zam yaptı. Asgari ücreti net 1603 lira yapan hükümet memur ve emeklilere ise enflasyon farkıyla beraber yüzde 5.69 oranında bir zam yaptı. Yapılan bu düşük oranlı zamlar çalışanları ve emeklileri tatmin etmezken nasıl geçinecekleri konusunda kara kara düşünüyorlar.

‘BANKA KARTLARINA SARILMAK ZORUNDAYIZ’

Van Vergi Dairesinde işlem sırasında yapılan zam tartışmalarına şahit oluyoruz. Vergilerini ödemek için gelen bir vatandaşın maaşına yapılan zamma karşı artan vergisini öğrenince şaşkınlığını gizleyemiyor. Yüksek vergi zammına tepki gösteren vatandaş hükümetin kendilerine verilen zam oranını tek haneli rakamlarda belirlerken vergilere yaptıkları zammın oranının çift haneli rakamlarda olmasından yakınarak “Biz bu şartlar karşısında nasıl geçineceğiz mecbur banka kartlarına sarılmak zorunda kalıyoruz” dedi.

‘BU MAAŞLA MEMUR GEÇİNEMİYOR EMEKLİ NASIL GEÇİNSİN?’

Mesai saatinin bitimine yaklaştıkça ağır işleyen işlemlerden dolayı memurlara tepki gösteren vatandaşlara vezne memurlarından birisi neden ağır işlem yaptıklarını anlatmaya başlıyor. Memur “20 yıldan fazla bir süredir kullandığımız sistem Avrupa kökenli, yeni yılla beraber yerli ve milli olduğu söylenen bir sisteme geçtik. Bu sisteme de daha alışamadık bu nedenle ağır işliyoruz” sözleriyle sorunu anlatmaya çalışıyor. Memur birimde çalışanları göstererek yaş ortalamalarının 55’in üstünde ve artık yeniliklere ayak uyduramadıklarını ifade ederek emekli olmak istediğini belirtiyor. Vatandaşlardan birisi ‘Bu işi yapamıyorsanız artık niye emekli olmuyorsun’ diye soruyor. Şu an aldığı maaşın 3 bin lira olduğunu ve geçinemediğini söyleyerek yeni düzenlemelerle emekli olan bir memurun maaşının yarı yarıya düştüğünü ve o maaşla geçinmesinin imkansız olduğu için emekli olmadığını belirtiyor. Ülkede genç işsizlik oranının artığını vurgulayan memur eğer emeklilere yaşanabilir bir maaş verilirse emeklilik yaşı gelen memurların emekli olarak gençlerin önünü açacaklarını ifade etti.

‘BÜYÜYEN 80 MİLYON DEĞIL BİRKAÇ MİLYARDER’

Araya giren bir vatandaş ise hükümetin ekonominin sürekli büyüdüğüne dair yaptıkları açıklamayı hatırlatarak “80 milyonluk ülkede birkaç kişi büyüyünce hepimiz büyümüyoruz. Bu ülkede bir avuç zengin yaşamıyor milyonlarca işçi emekçi çalışıyor. Onlara göre ekonominin büyüdüğünü söylemek yanlıştır” dedi. Vatandaş ekonominin gerçekten büyüdüğünü mü yoksa küçüldüğünü öğrenmek isteyenlerin kendileri ile bir gün çarşı pazar dolaşmalarını istedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da kadınlar sokağa çıkmaya korkuyor

SONRAKİ HABER

Murat Dağı'ndaki ÇED kararı 15 gün sonra açıklanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa