11 Ocak 2018 04:41

Sarkuysan işçisi: Birleşelim ve ekmeğimizi kazanalım

Gebze Sarkuysan işçisi Evrensel'e yazdığı mektubunda, emek mücadelesinin önemine dikkat çekerek birleşme çağrısı yaptı.

Paylaş

Sarkuysan’dan bir işçi
Gebze

Öncelikle emek mücadelesi veren bütün arkadaşlarım; mücadele etmeden bir yere varamayız. Hak verilmez, alınır bilinciyle mücadele etmeliyiz. 
Biz metal işçilerinin emekleri sayesinde sermaye büyümekte fakat işçiler her geçen gün yoksullaşmaktadır. Bunun önüne sendikal bürokrasi de geçememektedir. Sendikaların yapması gereken işçi eğitimleri yapılmadı. Buna rağmen MESS grup sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık tutulduktan sonra tepki için fabrikalarda topluca yemeğe gittik, fabrika içi yürüyüşler yaptık ‘Hakkımı istiyorum’ yazılı kokartlar taktık. Bunların sonunda da birçok fabrikadan çıkan işçiler olarak Gebze meydanında MESS’e ve hükümete ne kadar kararlı olduğumuzu ve bu dönemin geçmiş dönem gibi olmadığını gösterdik.

Gebze meydanında geçen dönemdeki gibi ‘Başkan bizi greve götür, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz, iş ekmek yoksa barış da yok, gemileri yaktık geri dönüş yok, grev haktır engellenemez’ diyerek alanı açıklama boyunca hiç terk etmedik. Benim izlenimim şu: Tüm işçiler kararlı ve istekli. İnsanca bir yaşam için insanca bir ücret gerektiğinin farkındayız. Çünkü biz görüyoruz ki fedakarlıktan bahseden Çalışma Bakanı, bakan olmuş ama yüzde 11.8’lik büyümenin bu ülkenin işçi ve emekçileri sayesinde olduğunu daha anlamamış. Hükümet ise grev yasaklarını OHAL’e dayandırarak bizi terörist olmakla itham ediyor. Onların işine geldiği gibi düşündüğünün farkındayız. Biz işçiler olarak terörist olmadığımızı ve sadece ekmek mücadelesi verdiğimizi biliyoruz. ‘Milli ekonomiyi tehdit ediyorsunuz’ diyerek geçen dönem söylediğiniz yalanlara bu dönem inanmayacağız. Milli ekonomiyi tehdit eden aslında sizin yöneticilik anlayışınızdır. Bu dönem biz de kırmızı çizgimizden vazgeçmeyiz. 

Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum: Sermaye ve hükümetin inadına birleşelim ve ekmeğimizi kazanalım. Direne direne kazanacağız. Bütün işçi arkadaşlarıma başarılar...

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çayırova Boru'dan bir metal işçisi: Yok sayılmak istemiyoruz

SONRAKİ HABER

Şair Erbaş: Cehennem çukurundan çıkmamız gerekiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa