11 Ocak 2018 04:31

Ford işçisi: Birleşelim ve yeni bir satışa izin vermeyelim

Kocaeli'de kurulu Ford Otosan fabrikasından bir işçi, beşinci ayına giren Türk Metal ile MESS arasındaki sözleşme görüşmelerine ilişkin yazdı.

Paylaş

Ford Otosan işçisi
Kocaeli

Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki sözleşme görüşmeleri beşinci ayına girdi. Biz Ford işçileri olarak bu süreci sürekli takip ediyoruz. Ara bulucu ile tutulan uyuşmazlık sonrası MESS’in dayatmalarında ısrar eden tutumu nedeniyle Türk Metal’in yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısında grev kararı alınmasını bekliyorduk. Ama toplantı sonrası yapılan basın açıklaması halen üç maymunu oynayan bir yapının yol haritasını bizlere gösteriyor. 

Biz etkili, üretime dokunan eylemler derken, bu talebimizi her fırsatta dile getirirken, toplantıdan bölgelerde mitingler, basın açıklamaları kararı çıkıyor. Tam dostlar alışverişte görsün tutumu. Miting, basın açıklaması yapmak önemlidir kuşkusuz, kent halkının desteğini arkamıza almak da... Ama sizin aldığınız tek karar bu ise, hâlâ ve hâlâ üretime dokunmaktan korkuyorsanız, hâlâ bize “En iyi sözleşme masada bitendir” gibi laflar ediyorsanız bu düpedüz kandırmacadır, aldatmacadır. Bu akıllara tek bir şeyi getirir: Bundan önceki dönemlerde yaptığınız gibi beylik laflar edip, bir satışa hazırlandığınız. Beş ay geçmiş MESS 3.2’lik komik bir zam teklifi sunmuş, görüşmelerde olumsuz ve umursamaz bir tavır sergilemiş, yani sizi ciddiye almamış, siz halen politikacılar gibi ülke bekası edebiyatı yapıyorsunuz. 

Bırakın reklam yapmayı işçinin hakkını savunun, iyi bir sözleşme için çaba harcayın. İşçilerden yana tavır alın. Sizin tarafınızı aslında biliyoruz. Siz hep patronlardan yana saf tuttunuz. Eğer bu fikrimiz yanlışsa, işçilerin temsilcisiyseniz şimdi bunu kanıtlama zamanıdır. Duyduk ki, perşembe günü (bugün) MESS ile bir görüşme yapacakmışsınız. İnsan demeden edemiyor bunca zaman geçti ‘Eniştem beni niye öptü’ misali MESS neden sizi görüşmeye davet ediyor. Daha açık soralım. MESS’i taleplerimizi kabul ettirecek kadar sıkıştıracak eylemler mi yaptınız? Fabrikalarda iş durdurdunuz da bizim mi haberimiz olmadı? MESS iki yürüyüş, masaya çatal bıçak vurmakla mı dize gelecek? Sanki bu görüşme bir başarı. 

Görüşeceksiniz tabi ki. Bundan öncede bu görüşmelerle satışa imza atmadınız mı? Sorarız size madem gemileri yaktınız neden grev kararı almadınız? Daha neyin kapısını açık bırakıyorsunuz? Diğer sendikaların çağrısı var “Gelin hep beraber aynı gün greve çıkalım. Yasaklanırsa yasağı tanımayalım” diye. Niye sesiniz çıkmıyor? Bu çağrı hiç yapılmamış gibi davranmanızın nedeni ne? Madem üç sendikanın ortak paydası da işçi için iyi bir sözleşme imzalanması ise neden ortak hareket etmiyorsunuz? 

Soruları soruyoruz ama cevaplarını bilmediğimizden değil. Derler ya, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye. Biz sizi çok iyi tanıyoruz. Her sözleşmede bizi nasıl sattığınızı, sefalete mahkum ettiğinizi iyi biliriz. Kardeşler bunca oyun... Burnumuza kötü kokular getiriyor. Artık seyirci kalmayalım. Süreci biz başlatmadık belki ama biz bitirelim. Bu sözleşme bizlere sorulmadan imzalanmamalıdır. Önce bizlerin onayı alınacak, sonra imzalar atılacak. Kararlılığımızı ancak güç birliği yaparak hissettiririz. Hepimiz büyük beklentiler içindeyiz, bunun için de sözleşmemize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için birleşelim yeni bir satışa izin vermeyelim. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MESS’le görüşme bugün

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa