10 Ocak 2018 19:49

Fotoğraf sanatçılarına GBT yapılması Meclis gündeminde

Fotoğraf yarışmalarında uygulanan GBT kontrolü uygulamasını HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

Fotoğraf yarışmalarında uygulanan GBT kontrolü uygulamasını HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat Meclis gündemine taşıdı. Irgat, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un cevaplamasını istediği soru önergesinde “Fotoğraf sanatçıları hakkında GBT sorgulaması yapılmasının gerekçesi nedir” diye sordu.

Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “İlklerin Şehri Uşak’ta Tarih, Kültür ve Yaşam” başlıklı fotoğraf yarışmasında yarışmanın sonuçları belirlenen tarihlerde açıklanmadı. Bunun üzerine Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından belediyeye ve valiliğe yapılan uyarı ile kazananlar hakkında GBT sorgulaması yapıldığı ve bu yüzden geç açıklandığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan durumu Meclis gündemine taşıyan HDP Bitlis Milletvekili Mızgin Irgat, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un cevaplamasını istediği şu soruları sordu: “Sözü edilen fotoğraf yarışmasında kazanan fotoğraf sanatçıları hakkında GBT sorgulaması yapılmasının gerekçesi nedir? GBT sorgulaması hangi ihtiyaç doğrultusunda yapılmıştır? Sözü edilen fotoğraf yarışmasında fotoğraf sanatçıları hakkında GBT sorgulaması yapılması talimatı kim tarafından verilmiştir? Bakanlığınızın böyle bir uygulaması var mıdır? Sanatsal etkinliklerin GBT sonuçlarına göre neticelendirilmesini doğru buluyor musunuz?” (HABER MERKEZİ)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hindistan’da dondurucu soğuklarda 187 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa