11 Ağustos 2012 09:51

Ödülü vermeyen bakanlık haksız bulundu

DANIŞTAY, 2000 yılında Karadeniz illerinde “en güzel cephe/ön görünüm” yarışmasında vaat ettiği tatil ödülünü vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığını haksız buldu.Yarışmada Karabük birincisi olan Yılmaz Kavuşturucu, ödülle ilgili kendisine bir bildirimde bulunulmaması üzerine ödül&

Ödülü vermeyen bakanlık haksız bulundu

Paylaş

DANIŞTAY, 2000 yılında Karadeniz illerinde “en güzel cephe/ön görünüm” yarışmasında vaat ettiği tatil ödülünü vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığını haksız buldu.
Yarışmada Karabük birincisi olan Yılmaz Kavuşturucu, ödülle ilgili kendisine bir bildirimde bulunulmaması üzerine ödülün verilmesi istemiyle 11 Haziran 2001 tarihinde bakanlığa başvurdu.
Kavuşturucu, başvurusunun cevap verilmemek suretiyle zımnen reddi üzerine, ödülün karşılığı olan 1419 liranın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle tazmini istemiyle dava açtı.
Davaya bakan Ankara 4. İdare Mahkemesi, yarışma sonrası il birincilerine ödül verilmesini zorunlu kılan herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığı gibi şartnamede de ödülün verilmemesi halinde ne şekilde bir işlem yapılacağının düzenlenmediği, vaat edilen ödülün idare açısından bir bağlayıcılığının bulunmadığı ve idarenin tazminat ödemekle sorumlu tutulmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.
Kavuşturucu’nun başvurusu üzerine Danıştay Başsavcılığı, kanun yararına bozulması istemiyle kararı temyiz etti.
Temyiz istemini görüşen Danıştay 10. Dairesi, Ankara 4. İdare Mahkemesinin kararını oy birliğiyle bozdu.
Sonrasında görülen davada, meydana gelen hizmet kusurundan kaynaklanan zararın idarece tazmin edilmesi gerektiği belirtilen karar verildi. (ANKARA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Başbakan Erdoğan, Suriye politikasının kurbanı olacak’

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa