10 Ocak 2018 16:52

DİSK ve işçilerin kararlılığı İZBAN’a geri adım attırdı

Taşeron işçilerin kadro başvurusunu kabul etmeyen İZBAN, işçilerin ve üyesi oldukları DİSK’e bağlı sendikaların kararlılığı ile geri adım attı. 

Paylaş

 

Hükümetin KHK ile kadro düzenlemesi yaptığı taşeron işçilerin başvuru süresinin dolmasına 1 gün kala TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 ortaklığı ile kurulan İZBAN’daki başvuru krizi çözüldü.

Ortaklı yapısını gerekçe göstererek taşeron işçilerin başvurusunu kabul etmeyen İZBAN, işçilerin ve üyesi oldukları DİSK’e bağlı sendikaların kararlılığı sayesinde geri adım atmak zorunda kaldı. 

Bünyesinde taşeron olarak çalışan yaklaşık 550 güvenlik ve 200 temizlik işçisinin kadroya geçmek için doldurduğu evrakları almayan İZBAN araya sendikaların girmesi ile kararını değiştirdi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Güvenlik Sen Genel Merkez ve Genel İş İzmir 7 Nolu Şube yöneticilerinin yaptığı girişimler sonuç verdi. İZBAN yönetimi dilekçeleri kabul edeceğini duyurdu. 

DİSK Ege Bölge Temsilciliğinde işçileri bilgilendirme toplantısı yapıldı. DİSK’in, üyesi olsun olmasın bütün işçilerin haklarını savunduğunu belirten Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “İşçilerin kararlı duruşu hak mağduriyetini durdurmuştur. İZBAN işçilerinin DİSK ile birlikte verdiği mücadele örgütlülüğünün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bir kez daha sesleniyoruz. Örgütsüz işçi, toplum kalmasın” dedi. 

‘İKİNCİ ADIM YETKİ OLACAK’

Daha sonra konuşan Güvenlik Sen Genel Başkanı Serdar Arslan, ikinci adım olarak İZBAN güvenlik görevlileri arasında örgütlülüğü tamamlayarak yetkiyi almak olacağını dile getirdi. Arslan, bu kazanımın işçilerin kararlılığı sayesinde elde edildiğini belirtti. 

‘ÖRGÜTLÜ OLMADAN ENGELLER AŞILAMAZ’

Genel-İş İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Kemal Köroğlu da işçiler örgütlü olmadığı sürece önlerindeki engelleri aşmasının mümkün olmadığını ifade ederek “İZBAN işçisi kısa bir sürede sendika ile buluşarak, örgütlü hareket ederek doğru bir adım attı. Bu adım daha da ilerleyecektir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadroya alınmayan eski mahkumları sokağa mı atalım?

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa