Eti Bakır işçisinin grevi halkın da desteği ile sürüyor

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır AŞ.’nin Cerattepe ve Murgul'daki işletmelerinde çalışan işçiler, eş zamanlı olarak başladıkları grevi sürdürüyor.

10 Ocak 2018 15:17
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ocak 2018 18:36
Paylaş

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır AŞ’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde, işçilerin zam ve ikramiye taleplerinin karşılanması için başlattıkları grev halkın da desteğiyle sürüyor. Akşam saatlerinde işletme sahasına gelen yurttaşlar, grevdeki işçilere pide dağıttı ve mücadelelerinde yanında olduklarını ifade etti.

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır AŞ.’nin Artvin'in Cerattepe ve Murgul ilçelerindeki işletmelerinde çalışan işçiler, yüzde 25 zam ve iki ikramiye talepleri için eş zamanlı olarak greve başladılar. İşçiler dört gün önce saat 02.00’de eş zamanlı olarak greve başladı. Grev üzerine Eti Bakır AŞ yetkilileri, Murgul’da işçi temsilcilerini idari binaya görüşmeye çağırdı. Temsilciler ise idari binaya gitmeyerek taleplerinin karşılanmasını istedi. İşçiler 4/12 vardiyası araçlarının önünü keserek kalan işçileri de greve kattı. Akarşen şantiyesinde maden çıkarılan galerilerde çalışan işçiler de greve katıldı. Böylece toplamda 740 işçi, soğuk ve yağmurlu havaya rağmen greve çıkmış oldu.

İşçilerin kararlılığı üzerine Eti Bakır AŞ. Murgul İşletmesi Müdürü Sinan Kabaloğlu, işçi temsilcilerinin yanına gelerek yüzde 20 zammı kabul ettirmeye çalıştı. İşçi temsilcileri yüzde 25 zam ve iki ikramiye taleplerini tekrarladılar. Kabaloğlu yüzde 20 zamda ısrar edince işçi temsilcisi, “Arkadaşlar kabul ediyor musunuz?” diye sordu. İşçiler hep bir ağızdan “Hayır” cevabını verdi. Taleplerinde kararlı olduklarını söyleyen işçi temsilcileri, Kabaloğlu’yu geri gönderdi.

PATRONDAN İŞÇİLERE TEHDİT

Öte yandan işçiler, patron tarafından tehdit edildi. İşçilere mesaj atan patron, iş başı yapmalarınıistedi. mesajda; "İşverenliğimizin Artvin Murgul'da bulunan işyerlerinde 09.01.2018 ve 10.01.2018 tarihlerinde ilgili mevzuat kapsamında haklı kabul edilebilecek bir neden bulunmaksızın iş başı yapmadığınız ve hatırlatılmasına rağmen 4857 sayılı işkanunun 25/2-h maddesine istinaden yapmakla ödevli bulunduğunuz görevleri yapmadığınız tespit edilmiştir. 11.01.2018 tarihinde, işyerindeki vardiyanıza gelerek iş başı yapmanız gerektiği, aksi takdirde hakkınızda iş kanununun ilgili maddeleri uyarınca işlem yapılacağı hususunu, tebliğ ve ihtar ederiz." ifadeleri kullanıldı.

'EN GÜÇLÜ YANIMIZ BİRLİKTELİĞİMİZ'

Eti Bakır

Eti Bakır işçileri yaptıkları açıklamayla patrona tepki gösterdi. İşçiler tarafından yapılan açıklamada, “Tebligatları kimse almayacak. Kimse endişe etmesin, kimsenin korkmasına gerek yok. Bizi buradan dışarı çıkarsalar bile eylemimiz dışarıda devam edecek ve daha da büyüyecek. Bu direnişi kırmak istiyorlar. Bizim en güçlü yanımız birlikteliğimizdir. Şirket şu an ‘Ben her şeyi göze aldım’ diyor. Biz de her şeyi göze aldık” dedi.

Murgul'daki işletme önünde akşam saatlerinde ateş yakan işçiler çaldıkları tulum eşliğinde horona durdu. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Eti Bakır - Murgul - grev

Eti Bakır - Murgul - grev

Eti Bakır - Murgul - grev

 

ÖNCEKİ HABER

Djokovic: Avustralya Açık'ta oynayacağım

SONRAKİ HABER

Bakan Kurum: Piyasa ve internetten siyanür satışına yasak getiriyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa