10 Ocak 2018 07:44

ÇED toplantısında yurttaşları azarlayan görevli açığa alındı

Silivri'nin Seymen Mahallesi’nde yapılmak istenen tehlikeli katı atık tesisi ÇED toplantısında yurttaşları azarlayan bakanlık görevlisi açığa alındı.

Paylaş

İstanbul Çevre Yönetimi Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) tarafından Silivri'ye bağlı Seymen Mahallesi'nde yapılması planlanan 'Atıktan Türetilmiş Yakıt Üretim Tesisi, Stabilizasyon Solidifikasyon Tesisi, Çamur Kurutma Tesisi, 1. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi Tehlikeli Atık Ara Depolama Alanı' projesi çevresel etki değerlendirme (ÇED) toplantısı, dün Seymen köy kahvesinde yapıldı. Toplantıya köylülerin yanı sıra Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, AKP ve CHP belediye meclis üyeleri, SİAD Başkanı Hakan Kocabaş, kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Toplantıyı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü görevlilerinin köylüleri azarlaması konuşmalarına izin vermemesi gerilime ve tepkiye neden oldu. Görevli, köylüleri "Nerede olduğunuzu unutmayın" diyerek azarlarken kahvede bulunanlar "Asıl siz nerede olduğunuzu unutmayın. Burası bizim" diyerek karşı çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü görevlileri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü görevlileri

Tartışma üzerine Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar "Söylem biçiminden dolayı hanımefendinin konuşmasını doğru bulmuyorum. Devletin memuru varsa, burada devleti var eden halk var. Önce saygılı olacaksınız. Söylem biçiminiz yanlış, böyle bir söylem biçimi yok. Siz bir kere bu söylem biçimi ile toplantıya başlarken yanlış yaptınız. Bu toplantı, bu şekilde burada yapılamaz çünkü belediyeyi sayıp bir tebligat bile göndermediniz. Burası sizin çöplüğünüz değil" dedi. Görevli mikrofonu almak isterken Işıklar izin vermeyerek köylülerle birlikte kahveden çıktı. 

ÇEVRE VE ŞEHİRLİCİK BAKANLIĞI İSTANBUL İL MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Yaşanan tartışmanın haberleştirilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Dr. Avukat Veli Böke, Twitter hesabından görevlinin tutumunun kabul edilemeyeceğini ve "gereğini yapmaktan kaçınmadıklarını" söyledi. Böke'nin paylaşımları şöyle:

"İstanbul’da Silivri’nin Seymen Mahallesi’nde ÇED süreci vatandaş katılım toplantısı sırasında toplantıyı yöneten çalışanımızla bazı vatandaşlarımız arasında yaşanan gerginlik hepimizi derinden üzmüştür. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak yegane amacımız vatandaşımıza hizmet ve vatandaşımızın memnuniyetini kazanmaktır. Buna aykırı davranan hiç bir çalışanımızın tavrını tasvip etmemiz asla söz konusu olamaz. Bu tarz söz ve davranış içinde bulunan ve yetkisini kötü bir şekilde kullanan çalışanlarımızı o görevde tutmayız, gereği neyse onu yapmaktan kaçınmayız. İstanbul ÇED birimimizdeki bir çalışanımızı bu anlamda vatandaşlara yönelik olumsuz tavrıyla ilgili olarak İl Müdürlüğümüz olarak gereği yapılmış ve söz konusu personel görevinden alınmıştır. Vatandaşlarımızla bu hassasiyetimizi paylaşmayı bir görev olarak telakki ediyorum." (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sigarayı bir kez dahi içenlerin yüzde 69'u kullanıcı oluyor

SONRAKİ HABER

Darbedilen İşçi Meya Kara’ya yapılan saldırı protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa