09 Ocak 2018 21:57

‘Deniz Naki şu anda gizli bir yerde polis koruması altında’

Silahlı saldırıya uğrayan Amedsporlu futbolcu Deniz Naki’nin avukatı ‘‘Deniz Naki şu anda gizli bir yerde polis koruması altında’ açıklaması yaptı.

Paylaş

Amedsporlu futbolcu Deniz Naki Almanya’da aracına düzenlenen silahlı saldırının ardından polis korumasına alındı. Naki’nin güvenli bir yere götürüldüğü bildirildi.

Almanya U21 Milli Takımı'nda forma giydikten sonra St. Pauli ve Paderborn 2. lig futbol takımlarında profesyonel futbolculuk kariyerini sürdürmüş olan 28 yaşındaki Amedsporlu futbolcu Deniz Naki, aracına pazarı pazartesiye bağlayan gece yapılan silahlı saldırı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Naki, kendisine "Türk istihbarat teşkilatının siyasi motifli bir 'suikast eylemi' düzenlemiş olabileceği" yönündeki şüphesini dile getirdi.

 

‘DENİZ ŞU ANDA GİZLİ BİR YERDE POLİS KORUMASI ALTINDA’

Naki'nin avukatı Soran Haldi Mızrak, Alman Basın Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, müvekkilinin olayın şokunu atlattığını, durumunun "iyi" olduğunu, ancak yaşamından endişeli olduğunu belirtti. Avukat, futbolcunun "şu anda kendisini Almanya'da güvende hissetmediğini" vurguladı. Mızrak, "Deniz şu anda gizli bir yerde kalıyor, kendisi polis koruması altında" açıklamasını yaptı. Daha önce de Alman medyasında Deniz Naki'nin kendi emniyeti açısından bilinmeyen bir yere götürüldüğü haberi yayınlanmıştı. 

Müvekkilinin saldırılara boyun eğmeyeceğini söyleyen avukat Mızrak, Naki'nin ailesi ile birilikte Türkiye'ye dönmeye karar verdiğini de sözlerine ekledi. Deniz Naki Türkiye'de Diyarbakır'ın Amedspor adlı üçüncü lig takımı ile sözleşme imzalamıştı.

‘İNCELEMELER HER YÖNDE DEVAM EDİYOR’

Deniz Naki'yi koruma altına alan Alman güvenlik birimleri, Naki'nin yaptığı açıklamaları son derece ciddiye aldıklarını belirtti. Öldürmeye teşebbüs suçundan kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilere karşı açılan soruşturmayı her yönde devam ettirdiklerine de işaret eden güvenlik yetkilileri, eylemin ardında yatan nedenlere ve motiflere ilişkin henüz bir açıklama yapamayacaklarını da söyledi. Konuyla ilgili bir cinayet masasının henüz göreve başladığı ve hasar gören Deniz Naki'nin aracındaki izlerin incelemeye alındığı da bildirildi.

ELEŞTİREL GÖRÜŞLERİYLE TANINIYOR

Türkiye'de AKP hükümetine karşı eleştirel görüşleriyle tanınan Naki, barış çağrısı yaptığı tweetleri nedeniyle, “Terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ancak cezası 5 yıl ertelenerek hapise girmesine gerek olmadığına hükmedilmişti.

Deniz Naki, Amedspor'da oynayan futbolculara deplasmana gittiklerinde saldırılarda bulunulduğunu, bazı oyuncuların yaralandığını, kendisine de Almanya'dan ölüm tehditleri geldiğini açıklamıştı.  

Deniz Naki‘nin doğum yeri olan Almanya'nın Düren kentinin de bağlı olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Herbert Reul kısa bir süre önce Düsseldorf Eyalet Parlamentosu'nda yaptığı açıklamalarda "Türk İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) eyalette faal olduğunu" söylemişti. Sol Parti Federal Meclis Grubu başkanı Sahra Wagenknecht de federal hükümetin bu tehlikeli "Erdoğan‘ın istihbarat ağına" karşı girişimde bulunmasını talep etmişti. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

19 ay sonra savunma: İşkence altında ifademiz alındı

SONRAKİ HABER

Habibe Çevik ve Fatma Akta'nın öldürülmesi davasında duruşma ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa