09 Ocak 2018 20:28

Kayyım’dan mezar yıkma tebligatı

Diyarbakır Silvan'da eşi ve 3 çocuğunun yanında öldürülen ve faili meçhul kalan Hanifi Kutli’nin mezarının yıkılması için ailesine tebligat gönderildi

Paylaş

Deniz TEKİN

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 14 Nisan 1992 tarihinde eşi ve 3 çocuğunun yanında öldürülen ve faili meçhul kalan Hanifi Kutli’nin (39) ailesine, kayyım atanan Silvan Belediyesi tarafından gönderilen tebligatla, “örgüt propagandası” içerdiği iddiasıyla mezar taşının yıkılması istendi. Gönderilen yazıda, 15 gün içerisinde mezar taşının aile tarafından yıkılmaması halinde, belediye ekiplerince yıkacağını ve yıkım masrafının aileden tahsil edileceği gibi aile hakkında suç duyurusunda bulunacağı uyarısında bulunuldu. 

Kutli’nin yıkılması istenen mezar taşının ön yüzünde fotoğrafı, doğum ve ölüm tarihleri ile “Keşke ölüm iki defa olsaydı” sözleri yer alırken, arka yüzünde ise; “Al biraz yüreğimizden, birazda yüreğimizdeki sen kokulu renkli bahar çiçeklerinin kokusunu çek içine.  Her şafak vakti dağın ardından nice yiğitlerin selamları var sana… Gözün arkada kalmasın.. Başaracağız” şiiri yer alıyor.  

‘YIKMAYACAĞIZ, YIKTIRMAYACAĞIZ’

Hanifi Kutlu’nun eşi Ayhan Kutli, 26 yıl önce kendisi ve 3 çocuğunun gözleri önünde öldürülen eşi için yaptıkları mezar taşının yıkılmasına tepki gösterdi. Yaşadıklarından sonra şimdi de eşinin mezar taşında suç teşkil edecek bir şey olmamasına rağmen yıkılmak istendiğini ifade eden Kutli, “İki ay önce yaptığımız mezar taşını kendi ellerimizle yıkmamızı istiyorlar. Eşimin ölümünden dolayı devlet bize tazminat ödedi. Eşim şu anda devletin yasalarında bile ‘sivil şehit’ olarak geçiyor. Bunlara rağmen eşimin mezarına tahammül edemiyorlar. Eşimi gözümün önünde öldürdüler, yıllarca bana ve çocuklarıma zulmettiler. Şimdi de eşimin mezar taşını yıkmak istiyorlar. Eşimin mezar taşını yıkmayacağız, yıktırmayacağız. Bu zulme karşı hakkımızı sonuna kadar arayacağız” diye konuştu.

MASRAFI DA AİLEDEN ALINACAK

Aynı zamanda Silvan Kaymakamı olan kayyum Adem Çelik’in imzasıyla Kutli Ailesi’ne geçtiğimiz hafta tebliğ edilen 26 Aralık 2017 tarih, “83155425-311/105” sayılı, “Mezar taşları” konulu yazıda, şu ifadelere yer verildi: “İlgi: İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 20/12/2017 tarih ve 93740897-12884-2017/....sayılı yazısı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün ilgi sayılı yazısı ile Terörle Mücadele Büro Amirliği Ekiplerince yapılan kontrollerde, T.C: 389….. kimlik nolu Hanifi KUTLİ’nin mezar taşının üzerinde terör örgütünün propagandasının yapıldığı yazı, söz ve ibarenin yazılmış olduğu, bunun terör örgütü propagandası niteliğinde görüldüğünden bahisle suç unsuru olan bu yazı/resim/ibarenin kaldırılması istenilmiştir. 

Söz konusu mezar taşının 15 gün içinde, terör örgütü propagandası içermeyecek şekilde sade bir mezar taşı ile değiştirilerek geleneksel (D.T, Ö.T Adı Soyadı ve dua) hale getirilmesini, aksi takdirde bu işin Belediyemizce yapılarak masrafının sizden tahsil edileceği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağı hususunu bilginize rica ederim.” (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜBİTAK projesi adı altında öğrencilere dini sorular soruldu

SONRAKİ HABER

Hekimler uyardı: Şiddet yasası çıkarılmazsa 17 Nisan’da iş bırakacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...