09 Ocak 2018 19:04

‘Tutuklular tek tip kıyafeti kesinlikle kabul etmeyecek’

Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Üyesi Avukat Öykü Çakmak siyasi tutukluların tek tipi asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Paylaş

Serpil BERK
Diyarbakır 

Tek tip uygulaması hakkında konuşan Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Üyesi Avukat Öykü Çakmak, “Ülkede siyasi mahpuslara düşman gibi bakılıyor. Tutuklular çok net bir şekilde bunu asla kabul etmeyeceklerini söylüyor.” dedi.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında çıkartılan “tek tip kıyafet” düzenlemesine tepkiler her geçen gün artıyor. “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek” ifadelerinin yer aldığı KHK hakkında gazetemize konuşan Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Öykü Çakmak, KHK yayımlanmadan önce buna dönük hazırlıkların olduğunu söyledi. 

Çakmak, “Siyah kıyafetler yasaktı. Siyah şort, atlet gibi kıyafetler alınmıyordu. Üzerinde yazı ya da resim olan kıyafetler içeri alınmıyordu. Bir çok cezaevi bu uygulamaları farklı renkler üzerinden yapıyordu. Tek tipin hazırlığı olduğunu biliyorduk. Bu durum tutuklular için şaşırtıcı olmadı” diye konuştu.

‘TEK TİP UYGULAMASINI KABUL ETMEYECEKLER’

Özellikle siyasi tutukluların bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini dile getirdiklerini aktaran Çakmak, “Tutuklular çok net bir şekilde bunu asla kabul etmeyeceklerini söylüyor. İnsanları kişiliksizleştirmek üzere uygulanan bir politika bu. Kaygımız ’90’lardaki gibi işkence ve kötü muamelenin artmasıdır. Tek tip kıyafet uygulaması henüz yürürlüğe girmedi, yönetmelik hazırlanmadı. Bu yüzden tutuklular mahkemeye serbest kıyafetle gidebiliyorlar. Tabii yönetmelik hazırlanıp uygulama başladığında korkutucu şeylerle karşılaşacağımız aşikar. Haksız ve hukuksuz bir uygulama olduğu biliniyor ama bu ülkede siyasi mahpuslara düşman gibi bakılıyor. Tarihsel pratik de var bu konuda. Zamanında bu tip uygulamalara karşı verilmiş mücadeleler var” dedi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Kendi kolunu kırdın’ kararı Anayasa Mahkemesinden döndü

SONRAKİ HABER

Hasta tutuklu 35 kiloya düştü, tahliye edilmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...