09 Ocak 2018 16:40

Avrupa’nın en büyük cemevi Londra’da açıldı

2 bin 850 metrekarelik bir alana kurulan ve 200 bin kişiye hizmet vermesi beklenen Avrupa'nın en büyük cemevi, Londra'da açıldı.

Paylaş

Yaklaşık 200 bin Alevinin yaşadığı Londra’da, Avrupa’nın en büyük cemevi açıldı. Londra Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi olarak 1993 yılından bu yana faaliyet yürüten kurum, dergah olarak Kuzey Londra’daki Wood Green’de, yeni binasında faaliyetlerini sürdürecek. 

Yapılan açılışa, kitle örgütü temsilcileri ve Haringey Belediyesi Başkanı ve meclis üyelerinin yanı sıra, HDP'li vekiller Müslüm Doğan ve Erdal Ataş, CHP’li vekiller Hüseyin Çomak, Altuğ Atıcı, İlhan Cihaner, Hilmi Yarayıcı, Şenal Sarıhan, Gaye Usluer ile İngiltere İşçi Partisi Milletvekilleri Joan Ryan, Kate Osamor ve Catherine West de katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan HDP Milletvekili Müslüm Doğan, diğer inanç ve halklarla bir arada yaşamak istediklerini ve aksini savunanlara karşı tüm demokrasi güçleri olarak bir araya gelmek zorunda olduklarını söyledi. Türkiye’de Alevilerin inançlarını istediği gibi yaşayamadıklarını, Avrupa’da bunun çok daha olanaklı olduğunu söyleyen Doğan, “Eninde sonunda kendi coğrafyamızda da yaşayacağız” dedi.

Açılışta, CHP Milletvekili Hüseyin Çomak, Avrupa Alevi Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil ve Londra Cemevi Başkanı Turgay Hurman da birer konuşma yaptı.

Toplam 2 bin 850 metrekarelik bir alana kurulan cemevinin Londra’da yaşayan yaklaşık 200 bin kişiye hizmet vermesi bekleniyor. 13 yıl önce inşaatı başlayan bina, tamamen Alevi esnaf ve vatandaşlar tarafından finanse edildi. (Londra/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cansız, Doğan ve Şaylemez mezarları başında anıldı

SONRAKİ HABER

İBB ihalesini Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un şirketi aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa