09 Ocak 2018 15:23

İşten atılan Posco Assan işçileri Mecliste açıklama yaptı

Mecliste basın açıklaması yapan Posco Assan işçileri, sendikanın yasal çoğunluk sağlamasına rağmen yetkisizlik verilmesine tepki gösterdiler.

Paylaş

Posco Assan’da sendikalaştıkları için işten atılan işçiler bugün Meclisteydi. İki aydır işyerinde sendikalaşma mücadelesi veren işçiler, üyesi oldukları Birleşik Metal-İş’in başvuru tarihinde yasanın aradığı çoğunluk sayısına sahip olmasına rağmen Bakanlığın yetkisizlik kararı vermesine tepkili.

İzmit Ali Kahya bölgesinde üretim yapan Kibar Holding ve Daewoo International’ın ortak girişimi olan Posco Assan’da Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan işçiler, Mecliste basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan’ın destek verdiği işçiler sendikalaştıkları için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor. İşçilerin 26 Aralık’ta Çalışma Bakanlığı’nın göndermediği yetki için yapmak istediği Ankara’ya yürüyüşleri polis müdahalesiyle engellenmiş, çok sayıda işçi gözaltına alınmıştı.

CHP’li vekillerle birlikte açıklama yapan işçiler şu anda 90 işçinin sendikalaştıkları için işten atıldığını belirtti. İşçiler yetki için çoğunluk üye sayısına sahip olmalarına rağmen Çalışma Bakanlığı’nın iki ay boyunca kendilerini beklettiği ve nasıl olduğu anlaşılamayan bir şekilde en sonunda kendilerine yetkisizlik tespit yazısı gönderdiğini söyledi.

Sendikanın başvuru tarihinde yasanın aradığı çoğunluk sayısına sahip olduğu, bunun e-devlet üzerinden görüntülediği dile getirilen açıklamada, “Ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair belirgin durumu bir anda yetkisizlik tespitine dönüştü” denildi.

‘İŞTEN ATILANLAR DÖNENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM’

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

“Ne yazık ki iktidarın OHAL sopası her fırsatta işçinin, emekçinin, garibanın sırtında kırılmaya devam ediyor. İşçilerimiz de Başbakanı dinlediler, örgütlenmeye başladılar, yavaş yavaş sendikaya üye olmaya başladılar. Ancak işveren bunları haber alır almaz yavaş yavaş sudan sebeplerle işten çıkarmalara başladı. Şu an itibarıyla yaklaşık 90 işçimizi sırf sendikal örgütlenme nedeniyle işten çıkardılar. Yaklaşık 40 günden fazladır bu arkadaşlarımız bölgemizde direniyorlar, işlerini istiyorlar. İşlerine iade için mücadele ediyorlar. Sırf sendikal mücadele verdikleri için işlerinden atılan işçilerimiz işlerine geri dönene kadar hakkın hukukun yerini bulana kadar biz bu mücadeleye devam edeceğiz.”(AnkaraEVRENSEL)

Diğer Posco Assan haberleri için tıklayın...
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Danamandıra köylüleri taş ocaklarına karşı eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa