09 Ocak 2018 11:58
Son Güncellenme Tarihi: 09 Ocak 2018 12:35

Erdoğan'dan Bahçeli'ye seçim desteği teşekkürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Devlet Bahçeli'ye seçim desteği için teşekkür etti, Abdullah Gül'ü eleştirdi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine şimdiden destek verdiğini açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür eden Erdoğan, "2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla ipi başka mahfillerin elinde olanlar arasında geçeceği açıktır" dedi. Erdoğan, Abdullah Gül'e yönelik sert ifadelerini de sürdürdü: "Geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin partimizle ilgili söz söylemeye hakkı yoktur. "

ABDULLAH GÜL'E: SÖZ SÖYLEMEYE HAKKI YOK

Erdoğan konuşmasında geçmişte AKP'li olup bugün kendilerini eleştirenler için "Geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin partimizle ilgili söz söylemeye hakkı yoktur. Herkes ağzını açmadan önce nerede bulunduğuna dikkat etmelidir. Bunlar AK Parti olarak milletimizle birlikte verdiğimiz hayati mücadelede en küçük desteklerini görmediğimiz, karşı saflarda silüetleri beliren kişilerdir. Bununla ilgili sesiniz çıkmayacak, evet-hayır referandumu yapılıyor, bakıyorsunuz birileri de 'hayır' için kampanya yürütüyor. Kulislerde, şurada burada. Şimdi de kendilerinde söz hakkı görüyorlar. Kusura bakmasınlar" dedi.

Erdoğan, son dönemde, Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırlandığı iddia edilen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le polemik halindeydi.

'KUDÜS KONUSUNDA İKİRCİKLİ DAVRANANLAR VAR'

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrası yaşananlara değinen Erdoğan, "Amerika'nın kararının hemen ardından başlattığımız diplomasi trafiği ile hızla çalışma başlattık. İslam dünyasının uzun zamandır bir konu etrafında güçlü şekilde kenetlenmesine vesile oldu. İkircikli davranan kimi ülkeler var, hepsini biliyoruz. Ama genel görüntü ümit vericidir" dedi.

'DÜNYANIN TAMAMINA YAYILAN BİR AÇILIM PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİK'

Afrika ve Fransa ziyaretleri için "Çok yönlü politikamızın bir örneği" diyen Erdoğan, "Geçmişte Türkiye adeta tek yönlü ve bağımlı bir politika izlemeye mecbur bırakılmıştır. Dünyanın tamamına yayılan bir açılım projesini hayata geçirdik. Ortadoğu ile ilişkilerimizi düzeltmek için yoğun çaba harcadık ve güzel neticeler de aldık. Suriye ve Irak istikrarsızlıkları bizi hedeflerimizin gerisine düşürmüş olsa da bu bölgede güçlü bir kucaklaşma yaşadığımızı kimse inkar edemez" ifadelerini kullandı.

'FETÖ-CIA-FBI'IN SIKIŞTIRMA OPERASYONU'

ABD'de Reza Zarrab'ın itirafçı tanık olduğu Hakan Atilla davası için  "15 Temmuz darbe girişimini ülkemizde başaramayanlar şimdi farklı darbe girişimlerinin arayışı içindeler" ifadesiyle yorumlayan AKP Genel Başkanı, "Bunu da özellikle buradan ifade etmem gerekir. Şu anda Amerika'daki malum dava bir siyasi içerikli darbe girişiminin işaretidir. Türkiye'yi güya kendilerine göre ekonomik noktada sıkıştırmak, FETÖ ile CIA ile FBI ile sıkıştırmak suretiyle Türkiye'ye kendilerine göre bir sıkıştırma operasyonudur. Bu da tutmayacak, bunu da başaramayacaklar. Türkiye bir kabile devleti değildir, bunu bilmeleri lazım" şeklinde konuştu.

ABD'YE: KENDİLERİYLE NEYİ KONUŞACAĞIZ?

"Türkiye'nin son 15 yılda geldiği yer birilerini rahatsız ediyor, bir kıskançlıktır gidiyor. Çatlasanız da patlasanız da biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz" diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Zaten bizim stratejik ortak olarak bildiğimiz dostlar, bizim sınırlarımızda 911 kilometre Suriye, 50 metre Irak sınırında terör örgütlerine her türlü silah desteğini veriyorlarsa biz kendileri ile neyi konuşacağız. 4 bin tır dolusu zırhlı taşıyıcılar, tank, top vs... Terör örgütüne veriliyor. En ufak geri adım var mı? Yok. Kalkıp bize nasihat çekmeye yetleniyorlar. Nasihati kendinize saklayın. Bu konuda biz samimiyet, dürüstlük ararız. Daha önce de söylediğim gibi biz göbeğimizi kendimiz kestik ve kesmeye de devam ederiz.

Bugüne kadar sadece bize çizilen sınırların içine mahkum olup kalsaydık ne 863 milyar dolar milli gelire ulaşırdık ne de 2023 hedeflerimiz olurdu. Bugünlere yüreğimiz, bileğimiz, aklımızla, mücadele ederek geldik."

SARIKAMIŞ MESAJI: ZAFERDİR, DÜŞMANA DEĞİL TABİATA YENİK DÜŞTÜK

Sarıkamış Harekatı'nın sona erişinin 103. yıl dönümüne dair konuşan Erdoğan, "Sarıkamış bir zaferdir. Daha büyük bir zafer için Sarıkamış'ta harekata devam eden ordumuz düşmana değil, tabiata yenik düşmüştür" dedi.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Erdoğan konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde kendisine desteğini şimdiden açıklayan Devlet Bahçeli'ye şu sözlerle teşekkür etti:

"Anlıyorum ki bu kongrelerle birlikte 2019'a mart ve kasıma çok farklı gireceğiz. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hazırlıklarını büyük ölçüde hazırlamak mecburiyetindeyiz. Bunları da özellikle MHP ile el ele vererek dayanışma içinde temenni ederim ki ana muhalefet de buna katılır, bu süreci hızlandırmamız gerekiyor.

Asıl olan yeni yönetim mimarimizin omurgasının nasıl oluşturulacağıdır. Hazırlıkları süratle bir araya getirerek önümüzdeki bir asrı kucaklayacak yönetim modeli oluşturmakta kararlıyız. İlk imtihan mahalli seçimlerdir. Mart 2019. Buna hazır mısınız? Kasım 2019. Hazır mısınız? Kapı kapı dolaşmaya da var mısınız?

Seçimler arefesinde sayın Bahçeli'nin yerli ve milli duruşunu özellikle vurgulamam lazım. Bu yerli ve milli duruşla birlikte inanıyorum ki ülkemizde bizi bölmek, ayrıştırmak isteyenler hedeflerine ulaşamayacaktır. Bizler 7 Ağustos ruhunu yaşamakta kararlıyız. Birileri diyor ki, "şu ne der, bu ne der". Biz ne deriz, aslolan budur. Sayın Bahçeli ile bir araya geliriz, ülkemizin dertlerini de konuşuruz, uyum yasalarının çalışmasını da arkadaşlar yapar yolumuza yürürüz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul arkadaşının dikkati, cinsel istismarı ortaya çıkardı

SONRAKİ HABER

Avrupa Konseyi: Türkiye, yasaları gazetecileri susturmak için kullanmamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...