09 Ocak 2018 09:20

Kayyım, belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü

Cizre Belediyesine atanan kayyım, belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktürdü.

Paylaş

Halkın çoğunluğunun Kürtçe konuştuğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediyeye atanan kayyım, Kürtçe okulların kapatılmasının ardından şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü.

Mezopotamya Ajansının aktardığı habere göre 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyım sonrası sırasıyla Kürtçe eğitim veren Nûbihara Biçûkan Çocuk Kreşi, Berîvan ve Melayê Cizîrî ilköğretim okulları kapatılmıştı. Okullar, belediye tarafından finanse edilen Kuran kurslarına dönüştürüldü.

DENGBÊJ EVİ YERİNE MUSİKİ DERNEĞİ

Belediye binasında birimlere asılan Kürtçe tabelaları ve Botan Dengbêj Evi'nde bulunan dengbêj fotoğraflarını kaldırtan kayyım, üzerinde dengbêj fotoğrafların olduğu tabelayı da değiştirdi.

Denbêjlerin artık uğramadığı evde Cizre Musiki Derneği kuruldu. Dernek daha sonra ilgi görmediği için faaliyetlerini durdurdu. 

BELEDİYE PERSONELİ KÜRTÇE KONUŞMAKTAN ÇEKİNİYOR

Kayyımla birlikte hizmet dili Türkçeleşen belediye içerisinde çoğu personel işten atılma endişesi nedeniyle Kürtçe konuşmaktan kaçınıyor. 

KÜRTÇE AFİŞLER KALDIRILDI

Belediye en son DBP'li yönetim döneminde alınan şehir içi otobüslerinin üzerindeki Kürtçe yazıları söktü. Türkçe ve Kürtçe olan afişler yerine sadece Türkçe afişler asıldı. (HABER MERKEZİ) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmet Ağar: Arda Turan futbolu Galatasaray'da bırakacak

SONRAKİ HABER

Kanal İstanbul paneli: ÇED onayı hukuk ve halk iradesinin çiğnenmesidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...