09 Ocak 2018 05:21

ABD'de yaşayan 200 bin El Salvadorlu, ülkeden gönderiliyor

Donald Trump hükümeti, yaklaşık 17 yıldır ABD‘de yaşayan El Salvadorlu 200 bine yakın kişinin ikamet hakkını iptal etti.

Paylaş

ABD'ye sığınan El Salvadorlulara 2001 yılında tanınan geçici ikamet hakkı, Donald Trump yönetimi tarafından iptal edildi. 17 yıldır ABD‘de yaşayan yaklaşık 200 bin kişi, ülkeyi terk etmekle karşı karşıya.

DW Türkçe'nin aktardığı haberde, ABD İç Güvenlik Bakanlığının bu karara, El Salvador'daki koşulların geri dönmeye imkan verecek kadar iyileşmesini gerekçe gösterdiği belirtildi. Ayrıca bakanlıktan yapılan açıklamada, bu nedenle geçici koruma statüsünün uzatılmasına gerek kalmadığı sonucuna varıldığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, El Salvadorluların Eylül 2019'a dek ABD'yi terk etmesi ya da ABD'de kalmak için yasal bir yol bulmaları gerektiği belirtildi.

Bu karardan etkilenecek 200 bin El Salvadorlunun çoğu en az 17 yıldır ABD'de yaşıyor ve yaklaşık üçte biri ev sahibi olmuş durumda. Bu kişilerin çocukları ise ABD vatandaşı olduğu için ülkede kalmaya devam edebilecekler.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Kasım ayında da depremden sonra Haiti'den ABD'ye sığınan yaklaşık 59 bin sığınmacının koruma statüsünün uzatılmayacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi kadınlar ilk kez stadyumda futbol maçı izleyecek

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa