09 Ocak 2018 04:44

Çin'de robot yazılım dolandırıcılığı: 21 şirket kapatıldı

Çin'de, çöpçatan uygulamalarındaki kadınların robot yazılım olduğu ortaya çıktı. Yapılan bu dolandırıcılık çok sayıda şirketin kapanmasına neden oldu.

Paylaş

Çin'de, çöpçatan uygulamalarındaki kadınların, robot yazılım olduğu ortaya çıktı. 21 yazılım şirketi kapatılırken, 600'den fazla şüpheli gözaltına alındı.

Modern Express gazetesinin haberine göre operasyon, bazı kadın mesajlarının bilgisayarlar tarafından otomatik üretildiğinin tespit edilmesi üzerine yapıldı.

NE OLDU?

BBC Türkçe'de aktarılan haberde Guangdong kentindeki polis, Ağustos 2017'de bir uygulamanın var olmayan pornografik videolar izletme bahanesiyle kullanıcılardan para aldığının ortaya çıkmasının ardından bazı uygulamalar hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmalarda en az bir şirketin teknik personelinin sahte "seksi kadın" hesapları yarattığı anlaşıldı. Bu hesaplar otomatik tanışma mesajlarıyla siteye yeni kaydolan hesaplarla iletişime geçiyordu.

Polis raporuna göre şirketler kullanıcılarına para harcamaları için yalan söylemek için suç işlemiş oldu.

Tahminlere göre on binlerce erkek, gerçek sandıkları kadınlara uygulama üzerinden hediye ve para göndermek için 1 milyar yuan (yaklaşık 576 milyon TL) harcadı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri OHAL kaldırılsın kampanyası başlattı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa