08 Ocak 2018 20:08

Çin’deki gemi kazası çevre felaketine yol açabilir

Doğu Çin Denizi’nde iki gün önce meydana gelen gemi kazası sonrası sonrası olayın çevresel bir felakete dönüşmesi konusunda endişeler artıyor.

Paylaş

Doğu Çin Denizi’nde iki gün önce meydana gelen gemi kazası sonrası sonrası olayın çevresel bir felakete dönüşmesi konusunda endişeler artıyor. Doğu Çin Denizi’nde bir nakliye gemisi ve tankerin çarpışmasıyla denize 136 bin ton petrol döküldü. Denize yayılan petrolün çevresel anlamda yarattığı tehlikenin boyutları henüz bilinmiyor.

Çalışmalara devam edilirken, tankerin taşıdığı hafif bir tür petrolün, ham petrolden daha zararlı olduğunu söyleyen JTD Enerji Servisleri görevlisi John Driscoll, “Kondens petrolün ham petrole göre buharlaşıp havaya karışması çok daha olası. Kondens petrol kokusuz ve renksiz olduğundan yayılmasını engellemek ve temizliğini sağlamak çok daha zor” dedi. Kazanın gerçekleşmesinin ardından Çin ve Güney Kore yetkilileri, kaza sırasında kaybolan 32 kişi için arama kurtarma çalışmalarına başlattı.

32 MÜRETTEBAT BULUNAMADI

Petrolün deniz yüzeyinde üzerinde hızla yayılması sebebiyle çalışmaların aksadığını söyleyen Çinli yetkililer, kaza sırasında büyük hasar alan Sanchi isimli tankerin patlama ihtimali olduğunu ve patlamanın gerçekleşmesi durumunda olayın bir çevre felaketine dönüşebileceğine dikkat çektiler. Sanchi tankeri mürettebatından 32 kişi uluslararası arama kurtarma çalışmalarına rağmen hâlâ bulunamadı. Kaza gerçekleşemeden önce Panama’da kayıtlı olarak görünmesine rağmen İranlı bir şirkete ait olan Sanchi tankeri, taşıdığı 136 bin ton petrolle Güney Kore’ye gidiyordu. Kayıp 32 mürettebat için başlatılan uluslararası arama kurtarma çalışmalarına ayrıca ABD Donanması da bir hava aracı gönderdi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Êzidîler Dünya’nın oluşumunu kutladı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa