08 Ocak 2018 19:46

11. Çukurova Kitap Fuarı’nda Arjen Arî konuşuldu

Adana’da Çukurova Kitap Fuarında Kor Kitap, 2012’de kaybettiğimiz çağdaş Kürt şiirinin öncü isimlerinden Arjen Arî anısına söyleşi düzenledi.

Paylaş

Adana’da devam eden Çukurova Kitap Fuarında Kor Kitap, 2012’de kaybettiğimiz çağdaş Kürt şiirinin öncü isimlerinden Arjen Arî anısına söyleşi düzenledi.

Moderatörlüğünü Şair Reşo Ronahî’nin yaptığı söyleşiye, ilk düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nda birinci olan Şair Selami Esen konuşmacı olarak katıldı. 

Söyleşi öncesinde geçen yıl Arjen Arî Şiir ödülünü kazanan Narin Yükler’in Lîs Yayınevi tarafından basılan “Rê û Rêç” kitabının tanıtımı yapıldı. Siyasi nedenlerden dolayı yurt dışında bulunan Yükler’in gönderdiği mesajı Reşo Rohanî okudu. Arjen Ari’nin şiirlerinde göç ve sürgün olgusunun hep olduğunu ifade eden Yükler, Ari’nin Kürt diline önemli katkıları olduğunu belirterek “Eğer bir şiir hangi evde okunuyorsa, onun evi orasıdır” dedi. Arjen Ari’nin şiirlerini hem sesli hem de sembollerle dile getirdiğini ifade eden Yükler, “O dönemin şairleri için, modern dönem kaynaklarına ulaşmak çok zordu. Biz şimdi onlardan daha şanslıyız, çünkü modern şiir okuyabiliyor, takip edebiliyoruz”dedi.  

‘ATASÖZLERİNİ ÇOK KULLANIRDI’

Şair Selami Esen, Arjen Ari’nin kullandığı deyimler ve imgelerle Kürt şiirine katkılar sunduğunu dile getirdi. Yazarların değerini sağken bilmek gerektiğini dile anlatan Esen, “13 gece, 13 gündüz, isimli şiir kitabından dolayı çok işkenceler gördü. Kürt tarihi ve edebiyatını tekrar gündeme getirmesi, canlandırması açısından çok önemli bir isimdi” diye konuştu. Arjen Ari’nin halkına yapılan saldırılara karşı dik durduğunu ifade eden Esen, “Şiirlerinde halkının geleceğini de yansıtmıştı” dedi. Yaşanan ölümlerle ilgili “Kanımız açık artırmadadır” dediğini ve bunu şiirlerinde de söylediğini aktaran Esen, Ari’nin, “Şiirlerinde kelimeleri tekrarlayarak, içimi döküyordum, içimi rahatlatıyordum” dediğini de ifade etti. Esen, “Her sözüne, her şiirine ve konuşmasına atasözleri ile başlardı. Niye atasözleri ile başladığını sorduğumuzda ‘Konuşmaya her zaman gerçeklerle başlayın, sonradan yaratılanlarla değil derdi” şeklinde konuştu.

IŞİD TÜRKİYE’DE RAHAT HAREKET ETTİ

Gazeteci İsmail Saymaz, İletişim Yayınları’nın düzenlediği “Türkiye’de IŞİD” panelinde okuyucuları ile bir araya geldi. Yeni çıkan kitabı ile aynı ismi taşıyan panelde konuşan Saymaz, IŞİD’in Türkiye’de nasıl örgütlendiğini ve Türkiye-Suriye sınırından nasıl kolayca geçebildiğini anlattı. Suriye savaşı ile birlikte toplu geçişlerde sınırın kontrolsüz olduğu için IŞİD’in rahat hareket ettiğini ifade eden Saymaz, IŞİD’in Türkiye’de örgütlenen ve eylemler yapan kişilerin her adımından haberdar olduğunu söyledi. 
IŞİD’in Türkiye’de derneklerde ya da çay ocaklarında örgütlendiğini dile getiren Saymaz, 2012’den sonra dernek açtıkları, ormanda kamp yaptıkları, sokaklarda IŞİD bayrakları ile tur attıklarının devlet tarafından bilindiğini dikkat çekti. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu kuşatmayı deldi

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa