08 Ocak 2018 18:09

Nusaybin tutukluları 19 ay sonra  hakim karşısına çıkacak

Nusaybin'de 'sokağa çıkma yasağı' sırasında tutuklanan 17’si çocuk 67 sivil, 19 ay sonra yarın hakim karşısına çıkıyor.

Paylaş

Nusaybin'de “sokağa çıkma yasağı” sırasında tutuklanan 17’si çocuk 67 sivil, 19 ay sonra yarın Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak. Haklarında hazırlanan gizli tanık beyanlarıyla oluşturulmuş yüzlerce sayfalık iki ayrı iddianamede, her biri için 19 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Mart 2016’da ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında yüzlerce insan yaşamını yitirmiş, ilçenin 6 mahallesi yıkılmıştı. Sokağa çıkma yasağının 72’nci günü olan 26 Mayıs 2016’da, YPS (Sivil Savunma Birlikleri) Genel Koordinasyonu tarafından yapılan “Güçlerimizi geri çektik” açıklaması sonrası çatışmaların son bulması üzerine tahliye edilen 76 kişi gözaltına alınmıştı. 76 kişiden 67’si, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Aylardır tutuklu bulunan 67 kişi hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 19 ay sonra iki ayrı iddianame hazırlandı. 

Tutuklu 17 çocuk hakkında hazırlanan 369 sayfalık iddianame ile diğer 50 tutuklu için hazırlanan 500 sayfadan oluşan iddianame, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamelerde tahliye edilen 67 kişi, sokağa çıkma yasağı sırasında meydana gelen çatışmalarda yaşamını yitiren 69 asker ve polisin ölümüyle suçlanıyor. İddianamede 67 kişi, Mardin Valiliği tarafından 13 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yerle bir olan Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla Mahallelerinde yaşanan yıkımdan da sorumlu tutuluyor.

Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binasında hazırlanacak olan bölümde yapılacak olan davanın ilk duruşmasına tutuklu 67 kişinin getirilmesi bekleniyor. 11 gün boyunca sürmesi öngörülen duruşmaya, en az 80 avukatın katılması da bekleniyor. (Mardin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İngiltere’de 2,300’den fazla akademisyen istifa etti

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa