İSKİ’deki taşeron işçiler kadro talebiyle iş bıraktı

İSKİ’de kendilerine kadro verilmeyen taşeron işçiler asıl işi yaptıklarını belirterek kadro için 3 günlük iş bırakma eylemi başlattı.

08 Ocak 2018 14:43
Paylaş

Taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili kanunun çıkmasıyla işçiler bağlı bulundukları iş yerlerine başvurulara başladı. Kendilerine kadro verilmeyen İSKİ'nin taşeron işçiler de İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplandı. Kadro taleplerini dile getiren işçiler muhatap bulamadıklarını belirtti.

İSKİ'de çalışan taşeron işçiler kadro talebiyle 3 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Kadroya alınmayan işçiler, Eyüpsultan'daki İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak kadro taleplerini dile getirdi. Kanal ve su arıza işlerine bakan işçiler, konuyla ilgili görüşecek muhatap bulamadıklarını belirtti. 

Asıl işi yaptıklarını belirten taşeron işçi Mehmet Yavaş "Cumhurbaşkanımız bütün taşeronlara kadro veriliyor dedi. Şu an burada İSKİ'de çalışan işçilere kadro yok. Asıl işi biz yapıyoruz ve bu haktan biz de yararlanmak istiyoruz. Çaycısına, temizlikçisine, çöpçüsüne kadro varsa bakım onarımda çalışan bizler de kadro istiyoruz. Biz kanal işi, bakım onarım ve her türlü arıza işlerini yapan çalışanlarız. 7-24 çalışan işçiler olarak biz de kadro istiyoruz. Bunun için kendi aramızda 3 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Siyasi yetkililerden bir açıklama olana kadar buradayız" dedi.

İşçi Mustafa Akay da "İstanbul'da 185 su ve kanal arızasına bakan hiç kimseye kadro yok. Bize bir açıklama yapan da yok. Şebeke Müdürlüğüne kağıt veriyoruz 'Biz kabul etmeyiz, Genel Müdürlüğe götürün' diyor. Genel Müdürlüğe gidiyoruz, o da 'Biz kabul etmeyiz, kime götürürseniz götürün' diyor. Biz şu an bir muhattap bulamıyoruz" diye konuştu. (DHA)

KADRO TALEPLERİNİ ÇEKTİKLERİ VİDEO İLE DUYURMAK İSTİYORLAR

İSKİ bünyesinde taşeron olarak çalışan işçiler kendi çektikleri video ile de seslerini duyurmaya çalışıyor. Temizlik, bakım ve onarım işlerini yapan taşeron işçiler, kendilerinin kadro kapsamına alınmamasının haksızlık olduğunu ifade ederek "Sayaçları okuma işini yapan elemanlar kadroya dahil edilirken asıl işi yapan bizler kadro dışı bırakılıyoruz. Lağım temizliği işi 18 senedir taşerona yaptırılıyor. Bizler akşama kadar pisliğin içerisindeyiz fakat bize kadro verilmiyor. Yetkililer sesimizi duyup bu işe bir çözüm getirsin" dedi.

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

17 yaşındaki futbolcu kalp krizinden yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa