08 Ocak 2018 12:24

İsrail, boykota destek veren kurumları yasakladı

İsrail, 20 uluslararası kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi. Gerekçe, 'Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi'ne destek.

Paylaş

İsrail, ‘Filistin İçin İsrail’i Boykot Girişimi’ olarak bilinen BDS Hareketine destek verdiği gerekçesiyle uluslararası bazı kuruluşların temsilcilerinin ülkeye girişini yasakladı.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail hükümeti, 11’i Avrupa, 6’sı da ABD’den olmak üzere uluslararası 20 kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi.

Sputnik’in aktardığına göre İsrail Kamu Güvenliği Bakanlığının listesinde isimleri bulunan kuruluşlar arasında, Fransa’daki Filistin ile Dayanışma Derneği, İngiltere’den ‘War on Want’derneği, BDS’nin İtalya ve Fransa şubeleri, Avrupa Koordinasyon Konseyi, Aksa Dostları ve İrlanda ile Dayanışma Platformu, ABD’den Hizmet için Amerikan Dostları Komitesi, Filistin için Amerikalı Müslümanlar, Barış için Yahudi Sesi, Filistin’de Adalet için Milli Öğrenciler, Pembe Sembol ve Filistin Hakları için Amerika Platformu gibi örgütler yer alıyor. Ayrıca İsveç’teki Filistin ile Dayanışma Derneği, Londra Filistin ile Dayanışma Platformu ile Norveç’teki Filistin Komitesinin yer aldığı listede, BDS’nin Şili ve Güney Afrika’daki şubeleri de bulunuyor.

BDS NEDİR?

Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan ‘Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) Hareketi’, uluslararası alanda İsrail’in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi bakımdan boykot edilmesine öncülük ediyor.

İsrail, BDS’yi stratejik bir tehdit olarak görüyor, buraya bağlı aktivistleri antisemitist olarak suçluyor ve boykot çağrısında bulunan bu kişileri sınır dışı ediyor.

Bu çerçevede İsrail Parlamentosu da (Knesset) mart 2017’de, İsrail’i boykot etme çağrısı yapanlara giriş vizesi verilmemesini öngören ‘boykot’ yasasını onaylamıştı.

GAZZE’DE ELEKTRİK SORUNU

Öte yandan İsrail Enerji Bakanlığının, Gazze’ye elektrik arzının azaltılması yönündeki kararından geri adım attığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Enerji Bakanı Yuval Steinitz, kesintiye gidilen miktarın (50 megavat) arzının yeniden başlatılması talimatını verdi” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, kararın Filistin yönetiminin ödeme yapmayı kabul etmesinin ardından alındığı belirtildi. İsrail ve Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin ambargosuna maruz kalan Gazze’de yaşanan elektrik krizi nedeniyle bölgeye günde sadece 4 saat elektrik verilir hale gelinmişti. Abbas, söz konusu uygulamaların Hamas’ı mevcut ayrılığı sonlandırmaya, İdari Komiteyi lağvetmeye ve Gazze Şeridi’nin yönetimini Ulusal Uzlaşı Hükümetine teslim etmeye zorlamayı amaçladığını savunmuştu.

Hamas ve Fetih heyetleri Mısır’ın başkenti Kahire’deki müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017’de, Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşmasını” imzaladı. Anlaşma kapsamında Hamas, Gazze’deki sınır kapılarını 1 Kasım’da Filistin yönetimine devretti.

AHED’İN DURUŞMASI 15 OCAK’A ERTELENDİ

“Filistin’in Cesur Kızı” olarak bilinen 16 yaşındaki Ahed Tamimi ile annesi Neriman’ın pazartesi günü yapılacak duruşmasının 15 Ocak’a ertelendiği bildirildi. Kuzenini öldüren İsrail askerlerine yumruk atarken çekilen görüntüleri gerekçesiyle evi basılarak gözaltına alınan Tamimi, 19 Aralık’tan bu yana gözaltında tutuluyor.

Tamimi’nin babası Basim Tamimi, “Ofer Askeri Mahkemesinden savunma heyetinin iddianamedeki suçlamaları incelemesi için pazartesi günü düzenlenecek duruşmayı ertelemesini talep ettik. Mahkeme talebimizi kabul etti ve duruşmanın 15 Ocak’ta yapılmasına karar verdi” dedi. Tamimi, savunma heyetinin pazar günü İsrail Başsavcılığından suçlamalara dair özel dosyayı teslim aldığını ve bu süreçte dosyanın inceleneceğini ifade etti.

İsrail askerleri, Tamimi’yi 19 Aralık’ta Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Tamimi’nin annesi Neriman’ın ise kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2 öğrenciye istismarda bulunan kantinciye 16 yıl 8 ay hapis

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa