08 Ocak 2018 11:00

Altın Küre Ödül töreninde siyah protesto: Süre doldu!

Altın Küre Ödül Töreni'ne katılan konukların tamamına yakını siyah giyerek Holywood'daki taciz ve tecavüz olaylarına yönelik protestolara destek verdi

Paylaş

75. Altın Küre Ödülleri’ni kazanan isimler dün gece ödüllerine kavuştu. Oscar Ödülleri’ne giden yolda ilk adım sayılan Altın Küre Ödülleri törenine, başta Holywood olmak üzere, her yerde yaşanan tecavüz ve cinsel tacize karşı söylemler öne çıktı.

ABD'nin Californiya eyaletinde Beverly Hills’te düzenlenen, Seth Meyers’in sunuculuğunu yaptığı 75. Altın Küre Ödül Töreni'nde; Türkiye kökenli Alman yönetmen Fatih Akın’ın Almanya ve Fransa ortak yapımı filmi olan ‘In The Fade’ (Paramparça), Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı. Akın ödülünü filmin baş rol oyuncularından Diane Kruger ile birlikte aldı.

Törende neredeyse tüm davetliler siyah giyerek ünlü yapımcı Harvey Weinstein’a yönelik taciz ve tecavüz iddialarıyla başlayan ve tüm dünyaya sosyal medya üzerinde #metoo hashtagiyle yayılarak bir kadın hareketine dönüşen protesto dalgasına destek verdi.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ 'LADY BIRD'E VERİLDİ

Hemen hemen tüm konukların siyah kıyafetlerle katıldığı ödül töreninde komedi dalında "En İyi Film" ödülü kadın yönetmen Greta Gerwig "Lady Bird" filmiyle kazandı. Aynı filmin oyuncusu 23 yaşındaki oyuncusu Saoirse Ronan de bu dalda "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.

Drama dalında "En İyi Film" ödülünü ise "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" filmi kazandı. Aynı dalda "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü Frances McDormand'un oldu.

"En İyi Yönetmen" ödülü The Shape of Water filmiyle Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro'ya verildi.

En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise Darkest Hour isimli filmde İngiltere'nin eski başbakanlarından Winston Churchill'i canlandıran İngiliz aktör Gary Oldman aldı.

Embed from Getty Images

ERKEK OYUNCULAR 'SÜRE DOLDU' DEDİLER

ABD'de sinema sektöründe yer alan 300'den fazla kadın oyuncu, yazar ve yönetmen, Hollywood ve diğer sektörlerdeki cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlatmış, Time's Up (Süre Doldu) adlı inisiyatifi kurmuştu.

Time's Up'ın internet sitesinde, "İşyerinde cinsel istismar, taciz ve eşitsizlik konusunda süre doldu. Şimdi, bununla ilgili bir şey yapma vakti ifadesi" yer alıyordu.

Time's Up kampanyasını başlatan isimlerden olan Reese Witherspoon törende yaptığı konuşmada, "Sizi görüyoruz, sizi duyuyoruz. Ve hikayelerinizi anlatacağız" dedi.

Witherspoon, "Bu sene sessizliği bozarak tacize karşı konuşan herkese teşekkür etmek istiyorum. Hepiniz çok cesursunuz" şeklinde konuştu.

En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Gary Oldman'ın da aralarında olduğu çok sayıda erkek oyuncu yakalarına "Times Up" (Süre doldu) yazılı rozetler taktı.

EN İYİ YABANCI FİLM ÖDÜLÜ FATİH AKIN'A VERİLDİ

Törende "En İyi Yabancı Film" ödülü ise Türkiye kökenli Alman yönetmen Fatih Akın'ın "In The Fade" isimli filmine verildi.

Akın sahneye filmin başrol oyuncusu Diane Kruger ile birlikte çıktı.

Kırmızı halıdaki siyah giysiler nedeniyle "siyah halı" olarak da nitelenen bu seneki geçit töreninden bu kareler yansıdı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ücretlerini alamayan işçilerin evine icra geldi

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi'nin kurucuları kim? Kurucular listesinde yer alan 154 kişi belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa