Ücretlerini alamayan işçilerin evine icra geldi

Ücretlerini alamayan Avcılar Belediyesi işçileri bebeklerine bez alacak para bile bulamıyor, evlerine icra geldi.

08 Ocak 2018 11:07
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Avcılar Belediyesinin Fen İşlerine bağlı baş şoförlük, destek hizmetleri ve park bahçeler müdürlüğü bölümlerinde çalışan işçilerin ücretleri 3 ayı aşkın süredir ödenmiyor. Yasadan doğan haklarını kullanarak 1 aydır çalışmayan işçiler, ücretlerinin bir an önce ödenmesini istiyor. Ev sahipleriyle büyük sorunlar yaşayan işçilerin evlerine icralar geliyor. Çocuklarına bez alacak para bile bulamayan işçiler, “Bazen yavan ekmek yiyoruz. Peynir bile bulamıyoruz. Yaşamayı insana haram ediyorlar. Yerin altına girsek daha iyi” diyerek Belediye Başkanı Handan Toprak’e sitem ediyor.

Son 1 yıldır ücretlerin ödenmesinde sıkıntı yaşadıklarını belirten işçilerden Ali Polat, sürekli belediye yönetimi tarafından oyalandıklarını söyledi. Yönetim hatasından kaynaklanan sorunların cezasını kendilerine kesildiğini ifade eden Polat, “Burada alnını terleten işçi cezasını çekiyor. Bizim burada ne kadar zorluk yaşadığımızı büyük bir ihtimalle yaşamadıkları için pek de umursamıyorlar” diye konuştu.

3 çocuk babası Polat şöyle devam etti: “Çocuklarım okula gidiyor, kira veriyorum, faturalarım var. Burada bana benzer yüzlerce arkadaşım var. Ev sahibine ayrı bir dert anlatıyoruz, bakkala gidiyorsun ona ayrı bir dert anlatıyorsun. 3 ayda bir maaş alıyoruz, bakkala bin lira mı borcumuz var, adama 200 lira veriyoruz. Onu öyle idare ediyoruz, yalvar yakar. Ev sahibine 3 ay kiramız birikiyor, 1 ayını veriyoruz 2 ayını idare ettirmeye çalışıyoruz. Elektrik, su biliyorsunuz beklemiyor. Devletin öyle bir sistemi var ki ya ödeyeceksin ya ödeyeceksin. Zorunlusun. Çok zor şartlarda çalışıyoruz haliyle.” 

HAK ARAMA ŞANSIMIZDA YOK

OHAL nedeniyle sokağa çıkmaktan da çekindiklerini dile getiren Polat, “Hükümetimiz biliyorsunuz, bizi yönetenler işçinin bütün haklarını kısıtlamak için elinden geleni yapıyordu. En son bu darbe girişimden dolayı OHAL’i bir fırsat bilerek işçinin, emekçinin önünü tamamen kapattı. Hak arama şansımız da yok. Bu şartlarda yaşıyoruz” diye konuştu.

EVE İCRA GELDİ

7 çocuk babası Nurettin Güral’ın ise evine icra gelmiş. Ev kirasını veremediğini anlatan Güral şöyle devam etti: “Bin lira kira veriyorum. Ev sahibi ya kirayı vereceksin ya da çıkacaksın diyor. Bazen yavan ekmek yiyoruz. Peynir bile bulamıyoruz. Geçinemiyorum. Ek iş yapıyorum. Ben boya işleri yapıyorum, inşaat işlerinde çalışıyorum. Aldığım para yetmiyor. Yaşayacak hal de kalmadı ki. Yaşamayı insana haram ediyorlar. Yerin altına girsek daha iyi.”

ÇOCUĞUN BEZİNİ ALAMIYORUM

6 aylık çocuğu olan Yunus Kaya’nın işi daha zor. Diğer işçilerin de yaşadığı kirayı, faturayı, bakkal borcunu ödeyememe gibi sorunların yanında bir de çocuğunun bezini alamıyor. “Şu an sıkıntılarımız çok büyük” diyen Kaya, anlatmaya devam ediyor: “Çocuğumuza bakamıyoruz. Doğduğundan beri maaş almamışım. O derece. Hastalanıyor, hastaneye götürüp getiremiyoruz, ilaçlarını alamıyoruz.” Sobalı evde oturan Kaya, 450 lira kira ödüyor. 100 ila 150 lira arası elektrik ve su faturası ödeyen Kaya, “2 ayda bir pazara gidiyoruz. Evimize doğru düzgün yiyecek bile alamıyoruz” diyor.

KISIYORUZ DA KISIYORUZ

Biri 1 buçuk diğeri 5 yaşında olan 2 çocuk babası Yusuf Kaya da 500 lira kira ödediği sobalı bir evde kalıyor. “Doğalgaz nerede? Sağdan soldan odun bulup soba yakıyoruz” diyen Kaya şöyle devam ediyor: “Çocuklar iyi beslenemediği için hepsi hasta. Biz kendimiz hastayız. Bunu eşimize, çocuklarımıza yansıtıyoruz. Geleceklerini sıkıntıya sokuyoruz. Kısıyoruz da kısıyoruz. Yol parasını bulamıyoruz. Çocuklarımız sebze meyve istiyor, tavuk istiyor, yiyecek, giyecek istiyor alamıyoruz. İmkanımız yok. Sağa sola borç ederek yaşıyoruz.”

4 minibüs değiştirerek işe gelip giden Kaya, “Yol parasını cebimizden ödüyoruz. 10 lira yol parası veriyoruz her gün. Kendi imkanımızla gidip geliyoruz. Hem Ramazan Bayramı’nda, hem Kurban Bayramı’nda hem de yılbaşında para alamadık. Bayram yapamadık. Bizimkisi bayram değil. Açıkçası cehenneme düşmüş bir haldeyiz” diyor.

KILIÇDAROĞLU BURADAKİ ADALETSİZLİĞİ GÖRSÜN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya seslenen Sait Sonakalan ise şunları söylüyor: “Bizim genel başkan her zaman adalet adalet diyor. Buradan sesimi duyurmak istiyorum. Bizim genel başkan bir kere Avcılar Belediyesine gelsin, buradaki adaletsizliği bir görsün. Bu kadar insan 40 gün oldu, bu şantiyede neden oturuyor? Bu araç gereçler 40 gündür burada neden bekletiliyor? Gelsin buradaki adaletsizliği bir görsün ondan sonra beraber çıkalım sokağa adaleti arayalım. 3 aydır ücret alamıyoruz. 2 öğrencim var. Bankalardan kredi çekerek, eş dosttan borç alarak yaşamaya çalışıyoruz.”

BİR İŞÇİ İNTİHARA KALKIŞMIŞTI

Geçtiğimiz yıl mayıs, haziran ve temmuz ücretleri ödenmediği için Avcılar Belediyesinde çalışan 4 çocuk babası Özgür isimli işçi, 750 lira tutarındaki kirayı ödeyememesi, sekiz icra dosyasının gelmesi, elektrik ve doğalgazın borç nedeniyle kapanmasının ardından ev sahibiyle yaşadığı tartışmadan sonra intihara kalkışmıştı.

‘SÜRECİ EYLEMLERLE GÖTÜRECEĞİZ’

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ın işçileri cezalandırmaya çalıştığını söyleyen Belediye-İş 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Savaş Doğan da şunları anlattı: “Biz geçen yıl 9. ayda buradaki 300’e yakın arkadaşımızla işten atıldık. Mücadelemiz sonucu bu işe geri döndük. Burada temizlik fen işlerinde çalışanlar olarak, Fen İşleri Müdürlüğü adı altında Firüzköy’deki şantiyeye gönderildik. Ancak o günden beri burada bir cezalandırma devam ediyor. Hazımsızlık var.”

Belediye Başkanı Handan Toprak ile yaptıkları her görüşmede kendilerine belediyenin maddi sıkıntılar içinde olduğu, bütçe oluşturmaya çalıştıklarını söylediğini ifade eden Doğan şöyle devam etti: “Ancak bizim buradaki arkadaşlarımızın ne çektiğini bir tek biz biliyoruz. Hem maddi hem manevi olarak. Bu süreçte eşinden ayrılan, okula öğrencisini gönderemeyen arkadaşlarımızı gördük. 10 kilometre yolu yürüyerek evine gidip gelen arkadaşlarımıza tanık oluyoruz. Saat geç olsun çocuklarımın bir istekleri varsa uyusunlar diye şantiyede bekleyip eve geç giden arkadaşlarımız var.”

Dayatmalara sessiz kalmayacaklarını belirten Doğan, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya da gerek milletvekilleri aracılığı ile gerekse basın üzerinden burada yaşananları duyurmaya çalışıyoruz. Planlarımız dahilinde olan tüm eylemleri hayata geçirerek bu süreci götürmek istiyoruz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: Seçimde Yenikapı ruhuyla Erdoğan'ı destekleyeceğiz

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa