07 Ocak 2018 15:41
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ocak 2018 13:34

Erdoğan'dan Boğaziçi Üniversitesine 'yerli ve milli' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nin 'milletin değerlerine yaslanmadığı için başarısız olduğunu' iddia etti.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Mezunları programında konuştu. Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nin "milletin değerlerine yaslanmadığı"nı söyleyerek bu yüzden hedeflerine ulaşamadığını iddia etti. Erdoğan'ın açıklaması sonrası Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Özkan, üniversitenin dünya sıralamasındaki yerini paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ise üniversitelerinin "Evrensel bilimsel ilkeler doğrultusunda yaptığı akademik çalışmaları ve özgürlükçü çoksesli hayatıyla Türkiye'nin önde gelen ve dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olduğunu" vurguladı.

Erdoğan'ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

"Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nin 14. Genel Kurulu'nun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Pek çok yakın çalışma arkadaşımın mezun olduğu bu üniversitemizle ilgili her konuyu uzun zamandır yakından takip ediyor ve kendilerine de destek veriyorum. İş dünyasında da güçlü yeri olduğu bildiğim üniversitemizin güçlenmesi için mezunlara da görev düşüyor. Büyük birlikteliğin ve işbirliğinin sağlayacağı güç, kamunun tüm imkanlarının üzerinde bir sinerji ortaya çıkaracaktır. Büyük iddiaların sahibi Boğaziçi'ne de böyle örnek bir yaklaşıma liderlik etmek yakışır. Dünyanın köklü üniversitelerine baktığımızda gördüğümüz bir diğer özellik de kendi toplumu ile güçlü bağlarının olmasıdır.

Bir ayağını kendi ülkelerine ve toplumlarına sıkı sıkıya basıyor, diğer ayakları ile de tüm dünyaya, hatta tüm evrene sesleniyorlar. Esasen bu yaklaşım bizim yabancımız değildir. Bundan birkaç asır öncesine kadar dünyanın bilim ve sanat merkezi bizim coğrafyamızdı. Yenilikler, atılımlar bu coğrafyalardan çıkıyordu.

İbni Sina tıp doktorluğuyla, Mimar Sinan mimari dehasıyla, Piri Reis coğrafyacılığıyla adeta birer kutup yıldızı olarak yol göstermişlerdir. Güçlü bir müktesebatımız var. Cumhuriyet döneminde de ülkemize hem kendi birikimimize sahip çıkacak hem de küresel düzeyde sahip çıkacak pek çok bilim yuvaları kurulmuştur. Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray bunlardan biridir. Boğaziçi ülkemizin en prestijli yüksek öğretim kurumlarından biridir. Bu milletin değerlerine yaslanamadığı için hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır. Üniversitemizin temeli yabancı bir eğitim kurumuna dayanıyor olması bu zemine oturtulmasına asla mani değildir. Çok seslilik ile kendi ülkesine yabancılık arasındaki çizgiyi doğru bilmeden de bunu yaşatamayız.

Asıl mesele fiziken nerede olduğunuzdan ziyade zihin olarak nerede durduğunuz meselesidir. Merhum İstiklal şahidimiz Mehmet Akif'in 'Asım'ın Nesli' vaadiyle, Tevfik Fikret'in oğlu Haluk'un nesli arasındaki farkı asla unutmamalıyız.

'BU MU ÖZGÜRLÜK?'

Açık konuşmayı severim. Çünkü kesinlikle gizli hafıza kaydım yoktur. İster yerli ister yabancı. Ne olursa olsun. İster içeride ister dışarıda... Bakınız... Eğitim öğretim özgürlüğü, düşünce özgürlüğü hep konuşulur. Acaba uygulamaya gelindiği zaman... Diyelim ki Boğaziçi Üniversitesi, buradaki hocalarımız acaba nereye kadar pergellerini açıyorlar? Belli bir fikrin savunucusu olanlara kapıyı aç, belli fikrin savunucusu değilse kapıyı kapat, bu mu özgürlük?

Bilimin olmadığı yerde sadece cehalet değil, onunla birlikte vahşet de kök salmaya başlar. Terör niye üniversitelere yerleşmiştir? Bizim yıllarımızda anarşiydi, daha sonra bu teröre dönüştü. Üniversitelerimiz bizim huzur mekanlarımız olması lazım. Oralarda kalemlerin, bilgisayarların, laptopların konuşması lazım. Ama zaman zaman bunlar çok farklı bir konuma doğru yerleşti. Selçuklu'yu yıkılışa götüren Haşhaşi dalgası, bir yanı ile cehalet bir yanı ile vahşet kokuyordu. Bugün de Türkiye benzer saldırılarla karşı karşıyadır. FETÖ insanların zihinlerini kayıtsız şartsız itaat duygusu ile çökertirken 15 Temmuz'daki gibi vahşetlere de yönetlmiştir. Zihnini Amerika'da yaşayan şarlatana adayan mankurtlardan bilim adamı da Müslüman da olmaz.

'BOĞAZİÇİLİ'NİN TUZAĞA DÜŞMESİNE ASLA GÖNLÜM RAZI GELMEZ'

Alim olmak başka bir şeydir, Arif olmak başka bir şeydir. Alim olabilirsin ama Arif olamazsın. Arif irtifa makamıdır. İkisi olmak başka bir şey. Hep duamız şu olsun; "Ya Rab, bizi bilgi ve hikmetle birleştir." Çünkü hikmetsiz bilgi adeta yok mesabesindedir. Karşısına İslam'ın terakkiyi emrettiğini ifade eden ne kadar ayet, hadis, örnek koyarsak koyalım bunların fikri değişmez. Bunların derdi selamlama değil, tek gayesi kurdukları tuzaklara çekebildikleri kadar insanı çekmektir. Ne olduğunu, kim olduğunu, nereden geldiğini, nereye gittiğini bilmeyen insanlar bu tuzaklara düşebilir. Biz düşmedik, düşmeyeceğiz. Hele hele bir Boğaziçilinin bu tuzağa düşmesine asla gönlüm razı gelmez.

Kim ki sen düşünme, akletme diyorsa bilin ki orada bir şeytanlık vardır. Pensilvanya... Orada bir murakebe, değerlendirme, sorgulama var mı? Ne diyorlar orada olanlar? O dediyse doğrudur. Profesör müsveddesi var. O bize şah damarından yakındır diyor. Ama profesör he. Allah'ın ayetinde bize şah damarından yakın sadece Allah'tır. Bu ifade şirktir, şirk. O kim ya? Şarlatanın teki. Bu İslami bir yöntem değildir.

15 Temmuz direnişi bu sorgulamanın bir neticesidir. Bu sorgulamayı benim milletin yapmamış olsaydı, F-16'ların, tankların altına yatar mıydı? Onlar o sorgulamayı yaptılar, 'bizim için tek çıkış yolu şehadettir' dediler. 15 Temmuz başlı başına bir uyanıştır, biz özüne dönüştür. Bu sürecin de öncüsü olacağız. Avrupa'nın ortalarından Afrika'nın derinliklerine kadar ulaşan devletimizin yıkılışını Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Medine müdafaasında, Kafkas müdafaasında ki bugün Sarıkamış'ın yıl dönümüdür. Benim dedem de Sarıkamış'ta şehit oldu. Neler çekmişiz ya? Birileri nelerin peşinde koşuyor, neler yapmaya çalışıyor. Artık devran değişti. Gereği neyse gerektiği yerde yapacağız."

REKTÖRDEN YANIT

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Erdoğan'ın konuştuğu akşam 20.55’te Twitter’dan 2018 US News & World Report’a göre Türkiye üniversiteleri sıralamasını paylaştı.

Prof. Özkan’ın paylaştığı tweet’e göre Boğaziçi Üniversitesi dünyada 190’ıncı, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise birinci sırada yer alıyor.

Boğaziçi

BU SABAH YENİ TWEET

Özkan, sosyal medya hesabından bu sabah bir paylaşım daha yaptı. Özkan, "14. BURA genel kurulu vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza üniversitemizin başarılarını sunma fırsatı bulduk" diye yazdı.

TOPLANTIYI DÜZENLEYEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİLER DERNEĞİNE ELEŞTİRİ

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUiM) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversitelerine dair sarf ettiği sözler nedeniyle toplantıyı düzenleyen Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'ni (BURA) eleştirdi.

Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUiM) ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nden (BÜMED) yazılı açıklamalar yapıldı.
 
Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUiM), Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımla toplantıyı düzenleyen Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'ni (BURA) eleştirdi. Yapılan paylaşımda şöyle denildi: 
 
“Boğaziçi Üniversitesi’nin 150 yıllık köklü tarihine ve evrensel değerlerine, eşitlikçi, barışçı ve özgürlükçü kimliğine, Türkiye’yi her alanda başarıyla temsil eden saygın akademisyenlerine, ülkemizin en değerli ve yetkin işgücünü oluşturan mezunlarına, Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelerek kardeşlik ve barış içinde eğitimlerine devam eden öğrencilerine kendi evlerinden yöneltilen haksız eleştirilere alkış tutan ve asla tüm mezunları temsil etmeyen Boğaziçi Üniversiteliler(!) Derneği BURA’yı tebrik ederiz." 
 
Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) de şu açıklamayı yayınladı:
 
"Boğaziçi Üniversitesi kurulduğu günden bu yana evrensel bilimsel ilkeler doğrultusunda yaptığı akademik çalışmaları ve özgürlükçü, çoksesli sosyal hayatıyla Türkiye’nin önde gelen ve dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olmuştur. Bizler de Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak bu köklü geleneğe sahip çıkıp onu geliştirmekten büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak temsil ettiği tüm değerlerle üniversitemizin yanında duruyoruz ve durmaya da devam edeceğiz. #BoğaziçiÜniversitesiGururumuzdur"  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksel'de 425. gün: 6 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Asgari ücretlinin sofrasından 5 kg et, 41 kg tavuk, 50 kg pirinç, 15 kg zeytin azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa