07 Ocak 2018 14:24

Trans kadınların korunması için uygulama geliştirildi

Pakistan'da trans kadınların şiddet görmelerini engellemek için internet uygulaması geliştirildi. (Fotoğraf: Arşiv)

Paylaş

Pakistan'ın kuzeyinde yer alan Hayber Pahtunhva eyaletinde transseksüel haklarının korunması için çalışmalar gerçekleştiren Blue Veins şirketi, ülke genelinde şiddete maruz kalan transların korunabilmeleri için bir internet uygulaması geliştirdi. Kanada Büyükelçiliği Yerel Girişimler için Kanada Fonu (CFLI) tarafından desteklenen uygulamanın Cuma günü tanıtımı yapıldı.

Geliştirilen uygulamayla şirket yetkilileri, şiddet gören transların acil durumlarda güvenebilecekleri başka kişilerin numaralarını bir ağa toplayarak bölgedeki translara yardım edilebileceğini düşünüyor. Blue Veins Program Koordinatörü Qamar Naseem, “Bu uygulama transseksüel bireylerin şiddet vakalarını acil olarak bildirebilmeleri açısından Pakistan'da bir ilk. Acil durumlarda kullanılması için kendisinin tek örneği ve çok basit bir kullanımı var, internet üzerinden kolayca ulaşılabilir” dedi.

Naseem konuşmasında uygulama üzerinde kullanıcıların acil durumlarda uyarılmak üzere bir acil durum numara listesi oluşturabileceklerini söyledi. Uygulamanın hem çevrimiçi hem de çevrim dışı olarak kullanılabileceğini belirten Naseem, çevrimiçi seçeneğinde kullanıcıların acil durum listesindeki kişilere kısa mesaj ve konum dışında ses kaydı, fotoğraf ve video da gönderebileceklerini söyledi.

Geçen sene boyunca Hayber Pahtunhva eyaletinde trans kadınlara karşı 200'den fazla şiddet vakası gerçekleştirilmiş ve bölgede en az beş kişi öldürülmüştü. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Muhabirimiz Metin Göktepe, mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Oruç’un eşi: Eşimin tek silahı kalemidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa