07 Ocak 2018 11:16

'Doğal gaz yakmak için daha soğuk günleri bekliyoruz’

Geçinebilmek için kıstıkça kısan emekçiler, doğal gazı da yakmak için daha soğuk günlerin gelmesini bekliyor.

Paylaş

Dar gelirli aileler, gıda, giyim, okul, sağlık ve ısınma giderlerinden kıstıkça kısıyor. Ocak ayında olmasına rağmen doğal gaz kombisini açamayan Fadik Gök, "Daha soğuk günleri bekliyoruz” diyerek durumunu özetledi. 
 
Gıda, eğitim, sağlık ve ısınma giderlerinin kısan dar gelirli aileler, zorunlu ihtiyaçlarının yanı sıra yılın ilk günlerinden itibaren elektriğe gelen yüzde 8.8 zammın altında eziliyor. Pazarda dahi meyve ve sebzeye alacak gücü kalmayan aileler, soğuk havalara rağmen ısınma gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 

 

‘PETEKLERİ AÇAMIYORUZ’

 

İstanbul’da Okmeydanı semtinde kiralar en az 800 TL’den başlıyor.

 

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre; burada yaşayan üç çocuk annesi Fadik Gök, aylık toplam gelirlerinin 2 bin 400 TL olduğunu anlatarak şöyle konuştu: “Her ay 900 TL kira, 60 TL su, 80 TL elektrik, çocuklarım ile birlikte aylık ortalama 100 TL telefon faturası var. Daha hiçbir şey yapmadan 1140 TL oldu. Oğlum asker ve ona para göndermek zorundayım. Çocuklarımın eğitim masrafı var. Doğalgazı saymıyorum bile. Çünkü üşümemize rağmen ısınmak için petekleri açmıyoruz. Yakmak için daha soğuk günleri bekliyoruz. Hesap ortada ne yapabiliriz ki?” sözleriyle zorlaşan yaşam koşullarını özetledi. 

 

‘TAKAS PAZARINDAN ALMAK ZORUNDA KALIYORUZ’

 

Mutfak masraflarının günden güne arttığını vurgulayan Gök, buzdolabının kapısını açarak, “İçindekiler ortada. Az kahvaltılık var. Et ayda en fazla bir kiloyu geçmiyor. Çünkü eti neredeyse gram gram alıyoruz. O da maksat yemeğe tat girsin diye. Pazara çıktığım zaman torbam dolmuyor. Kasaba gittiğimde pirzola alamıyoruz” diye belirtti. Mutfak dışında soğuk havalarda giyilecek elbise almakta zorlandıklarını da ifade eden Gök, “Kış geldi, giyeceğe ihtiyacımız var. Giyilecek mont ve diğerlerini takas pazarından almak zorunda kalıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Büyük Usta Münir Özkul toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa