07 Ocak 2018 09:34

Emek örgütleri: Ortak mücadeleden başka çare yok

Muhalefete dönük görevden alma ve tutuklama kararlarını değerlendiren emek örgütleri temsilcileri, ortak mücadele çağrısı yaptı.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’e “Örgüt üyeliği”nden 16 yıl 8 ay, Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a "Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet"ten 1 yıl 6 ay, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet”ten 2 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi ve en son CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın görevden alınmasına tepki gösteren emek güçleri, iktidarın baskı politikasına karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

‘DEMORKATİK MEKANİZMALAR ORTADAN KALDIRILDI’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, belediye başkanlarının yargı süreçleri tamamlanmadan görevden alınmasının ilk olmadığını söyledi ve DBP’li belediyelere atanan kayyımlara işaret etti. Çerkezoğlu, “Meclis, hukuk, yargı başta olmak üzere bütün demokratik mekanizmaların ortadan kaldırıldığı, adım adım tek adam rejimine doğru sürüklendiği bir süreçte bugün Türkiye’nin nasıl yönetildiğinin 2019’ da yapılması planlanan seçimlerle birlikte ve 16 Nisan’daki referandumla birlikte Türkiye’yi nasıl bir gelecek beklediğinin en temel göstergeleridir” diye belirtti.

‘DEMOKRASİ İŞÇİNİN EMEĞİDİR’

Emek örgütlerinin demokrasi için mücadelelerini birleştirmesinden başka çarelerinin olmadığına vurgu yapan Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Biz emekçiler olarak, emek örgütü olarak, işçi sınıfı olarak toplumun başta işçi sınıfının ülkedeki yönetim süreçlerine katılımın müdahil olacak bütün mekanizmaları ortadan kaldıracak olan bu tür otoriter biçimlerinin bizlerin geleceği açısından büyük bir tehlike olarak görüyoruz. Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakkı olmaz. Emeğin olmadığı yerde demokrasi olmaz diyoruz. Yani demokrasi işçinin ekmeğidir. O yüzden seçilmiş belediye başkanlarının görevinden alınması aynı zamanda işçi sınıfının demokratik geleceğinin karartması açısından da son derece önemlidir. Bu tür girişimlerin sonuna kadar karşısındayız.”

ERDEN: BAŞKA ÇARE YOK

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, tutuklama ve görevden almaların kabul edilemez olduğunu söyledi. Erden, “İdris Baluken, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel verilen cezalar ile Beşiktaş Belediye başkanının görevden uzaklaştırılması, siyasal iktidarın kendi savaş politikalarını uygulayacağının bir göstergesidir. Bunun bir devamlılığını sürdüreceğinin de ifadesidir aynı zamanda” dedi.

Ülkeyi yönetemeyen iktidarın korku içinde hareket ettiğini ifade eden Erden, “Biz başından beri demokratik kanallarının açılmasını, bunun üzerinden ülkede var olan sorunların çözülebileceğini söylüyoruz. Bu politikada ısrar bir çözümsüzlük politikasıdır. Siyasal iktidar bu toplumsal muhalefeti bastırmak konusunda büyük bir inatla var olan saldırılarına devam ediyor. Hiçbir şekilde demokratik zeminde siyaset yapmana fırsat verilmiyor. Korkuyor, korktukça da saldırmaya devam ediyor. Korktukça yasaklarını sürdürmeye devam ediyor. Bütün bu yasaklara rağmen biz sokağa çıkmakta, orda olmakta kararlıyız. Bulunduğumuz yerlerde direnişi güçlendirmek gibi bir sorumluluğumuz var” diye konuştu. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürkçü: Tek tip Erdoğan’ın kişisel intikam davasıdır

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa