07 Ocak 2018 02:29

Tehdit edilen doktor çareyi sosyal medyadan istemekte buldu

Ağrı’da mecburi hizmette bulunan Doktor Ece Gökyayla hasta yakını tarafından şiddete uğrayıp tehdit edilince sosyal medyadan yardım istedi

Paylaş

Yıllardır sağlığın ticarileştirilmesi ve performans uygulaması yüzünden ortaya çıkan sorunlar nedeniyle sağlık emekçileri saldırıya uğruyor. Ölümlere kadar varan saldırılara rağmen hükümetin sağlıkta şiddetin önüne geçecek uygulamaları hayata geçirmemesi yüzünden artık sağlıkçılar çareyi sosyal medyadan yardım istemekte buluyor.

Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde acil serviste görevli Doktor Ece Gökyayla hastası tarafından şiddete uğrayıp ölümle tehdit edilince sosyal medyadan yetkililere seslenerek yardım çağrısında bulundu.

Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre, Doktor Gökyayla, bir hastayı ilgili başka bir doktora yönlendirdiği için şiddete uğradı ve ölümle tehdit edildi.

Yaşadıklarını sosyal medyada paylaşan Dr. Ece Gökyayla can güvenliği olmadığını belirterek yetkililerden yardım çağrısında bulundu.

'KÜFREDEREK BAKMAK ZORUNDASIN' DEDİ

Darp raporu alan Gökyayla olayın nasıl geliştiğini şöyle anlattı:

Sabah saatlerinde nöbetim bitmişti. Hastaları taburcu/devir ediyordum. Bir adam kolumdan tuttu çocuğa bak diye. Gittim. Çocuk muayene olmuş, ateşi düşürülüyordu. Çocuğun tedavisinin verildiğini başka bir doktorun muayene ettiğini, ona söyleyebileceklerini, benimse nöbetimin bittiğini, hastaneden şu an ayrıldığımı söyledim. Bana küfrederek bakmak zorunda olduğumu, Ağrı’dan çıkamayacağımı, beynimi uçuracağını söyleyerek tehdit etti ve duvara itti. Çağırdığım güvenlik gelmeyince polis çağıracağımı söyledim. Bunu duyunca kaçtı. 155’i aradım. Polisler gelip beni aldı, yakalanana kadar beni merkezde tuttular.”

SOSYAL MEDYADAN DESTEK YAĞDI

Ağrı'da mecburi hizmet görevinde bulunan genç doktora sosyal medyadan destek geldi. Twitter'dan da destek olan sağlık çalışanları, sağlık çalışanlarına şiddet gösterenlerin gerekli cezaları almadığını, defalarca bu tür saldırılara maruz kaldıklarını, yıllardır sağlıkta şiddete doktorları kurban verdiklerini ve ne zaman gerçekten önlem alınacağını sordu.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barcelona, Liverpool’dan Coutinho’yu transfer etti

SONRAKİ HABER

IŞİD üyeliğinden aranan kişinin aracında jammer bulundu, serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa