06 Ocak 2018 23:50

Türkiye’deki Ermeniler Noel Bayramını kutluyor

Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel Bayramı olan 6 Ocak'ta Türkiye'deki Ermeniler kutlamalara başladı

Paylaş

Ermeni Kilisesi takvimine göre 6 Ocak'a denk gelen Noel Bayramı kutlamaları başladı. Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel Bayramı olan 6 Ocak'ta Türkiye'deki Ermeniler de kutlamalara başladı. 

Türkiye Ermenileri Noel'i Surp Dzınunt (Kutsal Doğuş) olarak adlandırarak 6 Ocak tarihinde kutluyorlar. Surp Dzınunt yortusuna hazırlık Ermeni Kilisesi'nde yedi hafta sürüyor. Bu hazırlık dönemine Hisnag (elli günlük dönem) adı veriliyor.

Hisnag'in birinci, dördüncü ve yedinci haftaları kilise üyeleri vejeteryan bir perhiz uyguluyor. Her Cumartesi günbatımında dualar ve ilahiler eşliğinde mor renkli yeni bir mum yakılıyor.

ERMENİSTAN'DA KUTLAMALAR 13 OCAK'A KADAR SÜRECEK

Dünya çapında yeni yıl kutlamaları başlarken, Ermenistan'daki kutlamalar dün akşamdan başladı. Agos gazetesinden Alin Ozinian'ın haberine göre kutlamalar Pagan Ermeni döneminde yeni yıl olarak kutlanan 13 Ocak'a kadar devam edecek.

Ermenistanlıların bir kısmı yeni yıl tatili için ülkeyi terk ederken, Amerika ve Avrupa'nın yanı sıra İran, Lübnan ve Türkiye'den giden Ermeniler de tatillerini Ermenistan'da geçirmeye devam ediyor. (bianet)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de kadınlar arabuluculuğu konuştu 

SONRAKİ HABER

Rusya'ya doping kurallarına uymadığı gerekçesiyle uluslararası organizasyonlardan men

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa