06 Ocak 2018 21:38

İHD: Haber alma hakkı gasbediliyor

İHD, Mezopotamya Ajansı, 1HaberVar Platformu, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi'nin internet sitelerinin engellenmesine tepki gösterdi.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Mezopotamya Ajansı (MA), 1HaberVar Platformu, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin internet sitelerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile erişim engeli getirilmesine yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

“Basına ve demokratik örgütlere yönelik baskılara derhal son verilsin” başlığıyla yapılan açıklamada, “Mezopotamya Ajansı, 1HaberVar, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin internet sitelerine erişim engeli getirildi. İnsan hakları savunucuları olarak; basın özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün, hakikatleri öğrenme hakkının, haber alma hakkının ve bunların yanında örgütlenme özgürlüğünün ihlali olan bu saldırılara son verilmesini, basın kuruluşlarının faaliyetlerine devam etmeleri önündeki engellerin derhal kaldırılmasını istiyoruz” denildi.

‘GERÇEKLERİ ÖĞRENME HAKKI ENGELLENİYOR’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Özgür habercilik yapmak isteyen ve gerçekleri halkın bilgisine ulaştırma gayretinde olan basın kuruluşları da bu haklı gerekçeden yoksun ve tekrarlanan kararlarla çalışamaz hale getirilerek susturulmak istenmektedir. Nitekim bu engelleme kararı ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi 45’inci kez, Demokrat Haber üçüncü kez erişime engellenmiştir. Biliyoruz ki; MA, 1HaberVar, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin internet sitelerinin engellenmesi, sadece engellenen basın kuruluşlarının haklarını ihlal etmiyor; aynı zamanda halkın haber alma, hakikatleri öğrenme, düşünce ve ifade özgürlüğünü de gasbediyor. İnsan hakları savunucuları olarak, basın özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün, hakikatleri öğrenme hakkının, haber alma hakkının ve örgütlenme özgürlüğünün ihlali olan bu saldırılara son verilmesini istiyoruz.” (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu yargılanan Mehmet Altan mektup gönderdi

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, JİTEM davasında beraat kararı verilmesine tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa