06 Ocak 2018 14:28

Trump Meksika sınırına yapılacak duvar için 18 milyar istedi

Donald Trump yönetimi, Meksika ve ABD arasına inşa edilmesi planlanan duvar için kongreden 18 milyar dolar talep etti.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasında yer verdiği tartışmalı sınır duvarı projesine yönelik yeni detaylar paylaşıldı. Trump yönetimi tarafından ABD ve Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvar için sunulan önergede, kongreden yaklaşık 510 kilometrelik bariyeri ve ekstra 655 kilometrelik bariyer ile çiti kapsayacak 18 milyar dolar bütçe istendi.

ABD ulusal güvenliği dahilindeki ABD Gümrük ve Sınır Koruması'nın (CBP) kongreye sunduğu önerge Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında Meksika sınırına duvar örülmesi ve kayıt altına alınmamış binlerce göçmenin durumunun belirsizliği nedeniyle tartışmaya yol açtı. 

20 Ocak'a kadar gündemdeki iki meselede anlaşmaya varılmaması durumunda hükümetin düşme riski bulunuyor.

2016 ABD Genel Seçimleri'nde Donald Trump'ın kampanyasında yer alan Meksika ve ABD sınırına duvar inşa etme projesi kapsamında şu an sınırda elle yapılmış 1047 kilometrelik bir bariyer yer alırken, CBP duvar çevresindeki güvenliği sağlamak için kameralar ve sensörlere güveniyor.

Trump yönetiminin önergesi, Dreamers olarak da bilinen Çocukluk Çağı için Erteleme Hareketi'nin (DACA) kongreye sunduğu ve Obama yönetiminde geçici olarak ülkede koruma sağlanan 700 bin göçmen çocuğun ülkede yasal olarak kalabilmeleri için kongreye sunduğu önergeyi tehlikeye soktu. Trump geçtiğimiz yıl önergenin geçmemesi gerektiğin söylemiş ve kongreye DACA koruması altındaki çocukların durumu hakkında anlaşmaya varmaları için Mart 2018'e kadar süre vermişti.

Senato göçmen alt komitesinde görevli Demokrat Richard Durbin, yönetimin sınır kararını eleştirdi. Durbin yaptığı bir açıklamada, "Trump duvarını elde edebilmek için hükümetin düşmesinin iyi olacağını söylemişti. Sanırım şu an kendisi hedefi doğrultusunda ilerliyor. En başından beri Senato Demokratları'nın, göçmen çocukların durumu için sunulan önergenin yasaya geçmesi için uygun sınır güvenliği önlemleri alacağını söylemiştim. Trump yönetimi DACA'yı dört ay önce kapatarak bir krize yol açtı" dedi.

Wall Street Journal'ın haberine göre Trump yönetimi tarafından sunulan önerge kapsamında, 2027'ye kadar sınır duvarının tamamen inşa edileceği söylendi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayıp yakınları 465'nci kez bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa