06 Ocak 2018 14:24

Kayıp yakınları 465'nci kez bir araya geldi

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 'Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın' sloganıyla gerçekleştirdikleri eylemlerinin 465’cisini düzenledi.

Paylaş

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 465’nci kez bir araya geldi. Şube binasında gerçekleştirilen eylemde, adalet arayaşının süreceği belirtildi.

İlk konuşan Şube Sekreteri Abdulselam İnceören, yıllardır kayıplarının bulunması için yetkililerden devamlı çağrıda bulunduklarını söyledi. Her hafta hikayelerini anlattıkları kayıplarla ilgili anlattıklarının bir yerde suç duyurusu olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden İnceören, “Her hafta dile getiriyoruz; Yakınlarımızı götürenleri adalete teslim edin. Yargı önüne çıkarın. Yargı ve hukuk çevresinde yargılayın. Bir nebze olsun bu aileler dramını sindirebilsinler. Ya da kaybettikleri yerde kemiklere ulaşabilsinler, kendilerine ait bir mezarları olabilsin. Ama maalesef bugüne kadar ne edildiyse, ne kadar çağrıda bulunabildiyse bu konuda atılmış bir adım yok. Ve bizde bu adalet arayışımızı sürdüreceğiz” dedi. 

ÇALIŞMAYA GİTTİ, BİR DAHA HABER ALINMADI

İnceören’den sonra İHD Kayıp Komisyonu’nda yer alan Adnan Orhan, 6 Haziran 1994’de Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın kayıp edilmesinin hikayesini anlattı. Orhan, Çalık ve Fidan’ın hikayesini şu şekilde anlattı: “Şahlat Köyü Askerler tarafından yakıldığı için Çalık ailesi Diyarbakır Merkezine göç etmişti. Ancak Salih Çalık işçi olduğu için köye çalışmaya gidip gelmeye devam ediyordu. Olay günü Salih yine köye çalışmaya gitmişti. Köyde de bir Askeri operasyon başlamıştı. Operasyon sırasında Askerler köylüleri uzun namlulu silahlarla taradılar, tarama sırasında 2 köylü yaşamını yitirdi. Olayda Salih Çalık da ayağından yaralanmıştı. Yaralı olduğu için köyden çıkamayınca Süleyman Muntaş’ın evine sığınmıştı. Ancak askerler kaldığı evi tespit ederek, eve baskın düzenledi. Yapılan baskın sonucunda ev sahibi Süleyman Muntaş, yaralı Salih Çalık ve Çalık’ı tedavi etmek için evde bulunan Sinan Fidan, askerler tarafından gözaltına alındı. Ev sahibi Süleyman Muntaş, 25 gün sonra serbest bırakıldı. Salih ve Sinan ise gözaltında tutulmaya devam ettiler. 

SAVCI AİLELERİN TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Serbest bırakılan Süleyman Muntaş, yalnızca 2 gün Salih ve Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından ayırdıklarını anlatıyor. Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti konusunda bir bilgiye ulaşamayan aileleri, Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdular. Salih Çalık’ın annesi, savcıya iki kişinin Süleyman Muntaş’ın evinden askerler tarafından gözaltına alındığını, Muntaş’ın da buna şahit olduğunu anlattı. Ancak Savcı dilekçeyi aileye iade ederek, “Bu şahısları biz almadık, gidin PKK’den sorun” diyerek ailelerin talebini geri çevirdi. O tarihten itibaren Salih Çalık ve Sinan Fidan’dan bir daha haber alınamadı.”

Anlatılan hikayeden sonra kayıp yakınları oturma eylemi yaparak eylemlerini sonlandırdı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ruhsat iptaline rağmen Karaburun'daki taş ocağı hala faal

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa