06 Ocak 2018 05:31

Diyanete tepki: Çocuk istismarı meşrulaştırılıyor

Malatya’da EMEP, HDP, ÖDP, KESK, Toplumsal Dayanışma Derneği Diyanetin açıklamalarına tepki göstererek çocuk istismarının meşrulaştırıldığını belirtti

Paylaş

Berfin GÜLER
Malatya

Diyanetin 9 yaşındaki kız çocuklarının “velileri olmadan da” evlenebileceği, hatta gebe kalabileceği açıklamasına tepkiler devam ediyor. Malatya’da EMEP, HDP, ÖDP, KESK, Toplumsal Dayanışma Derneğinin de aralarında olduğu parti, sendika, demokratik kitle örgütleri bu tür açıklamaların çocuklara yönelik istismar vakalarının önünü açtığını söylediler. 

‘ÇOCUKLAR SUSAR SEN İSTİSMARA SESSİZ KALMA’

EMEP Yeşilyurt İlçe Başkanı Işılay Demirtaş Demirel bu açıklamanın 9 yaşındaki bir çocuğun fiziksel, ruhsal ve akıl sağlığına zarar vereceğine dikkat çekerek, “Uluslararası sözleşmelerde, Türkiye’nin de kabul ettiği çocuk hakları sözleşmesinde 18 yaşına kadar olan her birey çocuk olarak kabul edilir. Çocukların her türlü ihmal ve istismardan uzak tutulması gerekir” dedi. Çocuk haklarının güvence altına alınmasının önemine değinen Demirel, “Diyanetin bu açıklaması pedofilinin önünü açacak. Pedofili bir suçtur. Suç işleyenler evlendirilmemeli aksine cezalandırılmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalı, Ensar, Aladağ, Dikili vakalarının bir daha yaşanmasının önüne geçilmelidir. Diyanetin yaptığı bu tür açıklamalara karşı işçileri, emekçi halkımızı mücadeleye çağırıyoruz. Çocuklar susar, sen susma istismara sessiz kalma diyoruz” diye konuştu.  

‘ÇOCUKLAR ÖZGÜRCE SOKAKLARDA KOŞTURMALIDIR’

ÖDP Malatya İl Başkanı Seda Uçar ise 9 yaşında anne, 12 yaşında baba olunamayacağını belirterek, “18 yaşından küçük herkes yalnızca çocuktur ve çocukların da hakları vardır. Bu yaşlardaki çocuklar neşeyle oyunlarını oynamalı, özgürce sokaklarda koşturmalıdır. Kız ve erkek çocuklarının “evlilik” yoluyla istismar edilmesinin önünü açan ve bunu dinen caiz gören, tüm insani değerlere aykırı bu anlayış ancak sapkın bir zihniyetin eseri olabilir. Yurttaşların vergileriyle ayakta duran Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır” dedi. 

‘KIZ ÇOCUĞU ANNELİĞE NE KADAR HAZIR OLABİLİR?’

HDP Malatya İl Eş Başkanı Perihan Yücekaya ise “Bu açıklama hem kadınları hem de toplumu derinden etkileyen bir yaradır. Dokuz yaşındaki bir çocuk daha vücut gelişimi tamamlanamadan nasıl evlendirilir? Oyun çağındaki bir kız çocuğu anneliğe ne kadar hazır olabilir?  Bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz. Bu açıklama hem insan haklarını hem kadın haklarını hem de bütün toplumu etkileyen bir söylemdir. Bu açıklama çocuk istismarının önünü açacaktır. Şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DİYANETİN AÇIKLAMASI İSTİSMARI ÇOĞALTIYOR’

KHK ile kapatılan Toplumsal Dayanışma Derneği Üyesi Latife Ulutaş ise diyanetin bu açıklamasının bir akıl tutulması olduğunu belirterek, “Müftülere nikah yetkisi de tepkiye yol açmıştı. Fakat yapılan her yeni açıklama bir öncekinden daha da ağır bir hal alıyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının her açıklamasının çocuk istismarlarını çoğalttığına dikkat çeken Ulutaş, “2017 yılında 300’e yakın çocuk istismara uğradı, 400’ün üzerinde kadın öldürüldü. Bu açıklama istismarcıların iyi hal indirimi almasına sebep olacak riskli bir açıklamadır. Bu konuda bütün kadınları duyarlı olmaya ve çocuklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

‘ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK, EĞİTİM HAKKININ GASBEDİLMESİNE YOL AÇIYOR’

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, AKP iktidarının eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçmesiyle çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını vurguladı. Bu durumun çocukların eğitim hakkının gasbedilmesi anlamına geldiğine dikkat çeken Kaya, “Eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir “sonuç” olmadığı, bir zihniyetin yansıması ve bilinçli bir şekilde izlenen bir politikanın ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir” dedi. Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini pedagojiyi hiçe sayan, AKP’nin ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığının kapatılması gerektiğine vurgu yapan Kaya, “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuklar hakları olan bireylerdir; devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Manisa Alaşehir Cezaevi’nde hükümlüye ırkçı saldırı

SONRAKİ HABER

Libya Konferansı sonuç bildirisi sızdı: Hedef kalıcı ateşkes ve silah ambargosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...