06 Ocak 2018 05:06

Yargıtay ve Danıştaya sağlık kıyağına SES’ten tepki

SES, 696 sayılı KHK ile Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile onların yakınlarının sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

696 sayılı KHK ile Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile onların yakınlarının sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanacak. Düzenlemeye tepki gösteren SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, “Uygulama, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı. Sağlık hizmeti herkese ücretsiz olmalı” dedi.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 32. ve 42. maddeleri gereği Yargıtay ve Danıştay mensupları ile onların birinci dereceden yakınlarının sağlık giderlerinin devlet tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştı. TBMM üyelerinin de sahip olduğu bu muafiyetin genişletilerek yüksek yargı mensuplarına tanınması, birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanmıştı. SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, KHK ile yüksek yargı mensuplarına tanınan bu muafiyeti gazetemize değerlendirdi. AKP hükümetinin, Meclisi tamamen baypas ederek uygulamaya koyduğu KHK’ler ile kendisinden olmayan tüm kesimleri açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğini dile getiren Kara, “AKP hükümeti, yüksek yargı üyelerine rüşvet vererek, süregelen hukuk dışılığın devamını istiyor.” dedi. 

‘ELİT BİR KESİM YETİŞTİRİLİYOR’

“Sağlıkta Dönüşüm Programı” uygulamaya konulduğu dönemde mahkemeye başvurarak uygulamaya itiraz ettiklerini belirten Kara, itirazlarının yüksek yargı tarafından reddedildiğini hatırlattı. Kara, bu gibi yollarla ülkede elit bir tabakanın yetiştirildiğini; bir kesimin han, hamam, sarayların içerisinde yaşarken çoğunluğu oluşturan diğer kesimin sağlık hizmetine ulaşamadığını, evinde yaşamını yitirdiğini, hastaneye giderken bir randevuyu bile aylar sonrasına alabildiğini söyledi. Esas yürütülmesi gereken tartışmanın bu ayrım olduğunu ifade eden Kara, “Bizim bugüne kadar söylediğimiz bir şey var: Bu ülkedeki bütün vatandaşlar, koşulsuz-şartsız, herhangi bir para ödemeden sağlık hizmetine erişebilmelidir. Yani eşit, nitelikli, ulaşılabilir, ana dilinde sağlık hizmeti bütün vatandaşlara sağlanmak zorundadır” dedi.  AKP Hükümetinin “Sağlıkta Dönüşüm” gibi sihirli sözcüklerle ifade ettiği programın bugün geldiğimiz noktada çöktüğünü ifade eden Kara, sağlık hizmeti alanların da sağlık hizmeti verenlerin de mutsuz olduğunu söyledi. Kara, yalnızca bir avuç insanın bundan memnun olduğunu belirterek “Mecliste bu piyasalaştırma yasasını onaylayanlar, kendilerinin uymadığı bir yasayı halka reva görenler, yine mahkeme salonlarında halkın itirazlarını, sağlık alanındaki emek ve meslek örgütlerinin itirazlarını reddederek halka yoksulluğu ve ölümü reva görenler, kendileri için sağlık alanında kesintisiz sağlık hizmetini savunmayı önlerine koymuşlar” dedi. Bunun kabul edilebilir olmadığını dile getiren Kara, uygulamanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu söyledi. Kaya, tüm vatandaşların bütün sağlık kurumlarından ücretsiz bir şekilde, herhangi bir katkı/katılım payı ödemeksizin ve eşit faydalanabilmesini istediklerini dile getirdi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Silvan İMKB Anadolu Lisesi'nde istismar iddiası

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi'nin kurucuları kim? Kurucular listesinde yer alan 154 kişi belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa